Viac

  Svet vedy: Na Zemi pristáli vzorky z odvrátenej strany Mesiaca

  Svet vedy za posledné dni priniesol niekoľko zaujímavých a dôležitých správ. Čínska sonda priniesla na Zem vzorky z odvrátenej strany Mesiaca, množstvo ľudí, ktorí aspoň počuli o AI, sa stretlo s fenoménom deepfake a archeológovia objavili pod sídlom Georgea Washingtona plné fľaše so zaváraným ovocím. TASR prináša súhrn toho najzaujímavejšieho z oblasti vedy a techniky.

  --- Reklama ---

  Čínska sonda Čchang-e 6 v utorok pristála na Zemi so vzorkami hornín a pôdy z málo preskúmanej odvrátenej strany Mesiaca. Sonda pristála v utorok popoludní miestneho času na severe Číny. Peking očakáva, že medzi vzorkami budú aj 2,5 milióna rokov staré vulkanické horniny a čínski vedci dúfajú, že poskytnú odpovede na otázky týkajúce sa geografických rozdielov na oboch stranách Mesiaca.

  Čchang-e 6 (bohyňa Mesiaca v čínskej mytológii) bola vôbec prvou misiou, ktorej cieľom bolo získať vzorky pôdy a hornín na odvrátenej strane Mesiaca.

  Zdroj: TASR/AP

  Významná časť ľudí s aspoň sprostredkovanou skúsenosťou s umelou inteligenciou (AI) sa stretla s fenoménom tzv. deepfake. Uvádza to najnovší prieskum, ktorý s podporou Nadácie ESET vykonal Inštitút pre verejné otázky (IVO).

  --- Reklama ---

  Počas prieskumu 60 percent opýtaných uviedlo, že o AI počuli, vyskúšali ju alebo ju využívajú. Až 71 percent z nich sa stretlo s falošnou alebo upravenou fotkou či obrázkom, 60 percent respondentov uviedlo skúsenosť s deepfake videom, teda s falošnou alebo zmanipulovanou videonahrávkou. Viac ako polovica (55 percent) opýtaných sa stretla s deep-fake audiom – falošnou alebo zmanipulovanou zvukovou nahrávkou.

  „Pomerne významné rozdiely v skúsenostiach s toxickými javmi, ktoré generuje AI, sa ukázali aj podľa jej využívania. S deep-fake sa totiž najčastejšie stretávajú respondenti, ktorí AI použili viackrát (76 – 89 %). O niečo menej s nimi prichádzajú do kontaktu už tí, ktorí AI vyskúšali iba raz alebo dvakrát (69 – 80 %) a najmenej tí, ktorí o umelej inteligencii iba počuli (47 – 65 %),“ uvádza autor projektu a analytik IVO Marián Velšic.

  Z výsledkov výskumu tiež vyplývajú výrazne odlišné skúsenosti rôznych sociálnych skupín s deepfake obsahom, prieskum upozorňuje aj na zreteľné regionálne rozdiely v skúsenostiach. Archeológovia objavili počas rekonštrukcie bývalého sídla prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona 35 sklenených fliaš so zaváraným ovocím.

  Washingtonove sídlo Mount Vernon sa nachádza v americkom štáte Virgínia na západe USA a v súčasnosti prechádza rozsiahlou rekonštrukciou v hodnote 40 miliónov dolárov. Fľaše odhalili počas výkopových prác na mieste bývalých skladovacích jám prekrytých zástavbou počas rozširovania sídla v minulosti. „Nájsť celú fľašu je veľmi vzácne, no nájsť celú fľašu s obsahom je ešte vzácnejšie,“ poukázal na výnimočnosť objavu hlavný archeológ v Mount Vernon Jason Boroughs.

  Z 35 fliaš, ktoré archeológovia postupne odkryli, bolo 29 nepoškodených a všetky obsahovali ovocie. Najmenej dve fľaše obsahovali celé čerešne s kôstkami a stopkami a ich obsah vydával jemnú čerešňovú arómu. Obsah ďalších fliaš voňal ovocím neznámeho druhu, možno egrešmi alebo ríbezľami, priblížil Boroughs. Metódu konzervácie ovocia nekonkretizoval, ako pravdepodobná možnosť sa ponúka konzervácia alkoholom. Archeológovia podľa Boroughsa obsah fliaš starý niekoľko sto rokov neochutnali.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Vo veku 90 rokov zomrel pri havárii lietadla Bill Anders, astronaut z Apolla 8

  Vesmírny teleskop Euclid zverejnil nové zábery, vidno aj hviezdnu škôlku

  dĺžka života EÚ

  Očakávaná dĺžka života bola v rámci EÚ minulý rok vyše 80 rokov. Ako je na tom Slovensko?

  orangutan si sám ošetroval ranu

  Jedinečný pohľad pre vedcov. Orangutan si po prvý raz sám ošetroval ranu

  NASA potvrdzuje, že objekt, ktorý v marci poškodil dom na Floride, pochádzal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

  Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z ISS

  Ruská vesmírna agentúra Roskosmos v utorok na poslednú chvíľu zrušila štart ruskej nosnej rakety Angara-A5 z kozmodrómu Vystočnyj.

  Rusko na poslednú chvíľu zrušilo štart nosnej rakety Angara-A5

  Astronautky Jasmin Moghbeliová a Loral O'Harová na sociálnej sieti X potvrdili, že odovzdali vo vesmíre hlasy v primárkach.

  Americké astronautky hlasovali v primárkach stovky kilometrov nad Zemou

  SAV chce pretvoriť areál na Patrónke. Vedcom z rôznych odvetí by mal priniesť priestor pre prácu, relaxáciu či komunikáciu.

  SAV chce pretvoriť vedecký areál na Patrónke, slúžiť by mal vedcom i verejnosti