Viac

    Jedinečný pohľad pre vedcov. Orangutan si po prvý raz sám ošetroval ranu

    Vedci u orangutana v divočine pozorovali použitie bylín na liečbu rany na tvári. Ide o prvý pozorovaný a zaznamenaný prípad takéhoto správania, uvádza štúdia zverejnená tento týždeň v odbornom žurnále Nature Scientific Reports. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

    --- Reklama ---

    Prípad sa odohral v roku 2022 na území národného parku Gunung Leuser v indonézskej provincii Aceh, keď výskumníci sledovali jedného zo samcov orangutana prezývaného Rakus.

    Vedci si všimli, že ľudoop má na tvári otvorenú ranu. O tri dni neskôr orangutana sledovali pri prežúvaní popínavej rastliny druhu Fibraurea tinctoria, ktorá je známa svojimi liečivými účinkami. Miestni obyvatelia ju dlhodobo využívajú v tradičnej medicíne.

    Ošetril sa sám

    Štúdia však dokazuje, že jej liečivé účinky nie sú známe výhradne ľuďom. „Orangutan začal listy prežúvať bez toho, aby ich prehltol. Rastlinnú kašu z úst si potom naberal na prsty a natieral priamo na ranu,” uvádza štúdia. Keď na zranené miesto začali sadať muchy, pokračoval v jej rozotieraní až dovtedy, kým úplne neprekryl celú ranu.

    --- Reklama ---

    Na druhý deň celý postup opakoval. O týždeň sa rana zatiahla a neskôr vyliečila bez známok infekcie, dodáva štúdia. Rakusove správanie označila za „prvý systematicky zdokumentovaný prípad, keď si divé zviera aktívne liečilo zranenie druhom rastliny známym obsahom biologicky aktívnych látok”.

    Nie je jasné, či to bolo úmyselné

    Podľa vedcov nemožno s istotou určiť, či orangutan postupoval úmyselne, no opakované natieranie výhradne zraneného miesta rastlinnou kašou hovorí v prospech teórie, že sa pokúšal zranenie liečiť.

    orangutan si sám ošetroval ranu
    Shutterstock

    Prípad vyvolal otázky o tom, ako orangutan na liečebný postup prišiel. Jedna z teórií uvádza, že ľudoop ho objavil náhodou, zároveň však je možné, že postup odpozoroval. Orangutany sú známe schopnosťou učiť sa pozorovaním iných jedincov svojho druhu, vedci však upozorňujú na to, že počas 21 rokov a približne 28.000 hodín pozorovaní vykonaných na danom území nezaznamenali žiadny prípad takéhoto správania. Teóriu o takomto získaní vedomostí to však úplne nevylučuje, pretože Rakus na pozorované územie prišiel z inej časti ostrova.

    Prípad sa zaraďuje k dôkazom toho, že ľudoopy zámerne využívajú rastliny na liečebné účely. Z minulosti sú tiež známe prípady, keď prehĺtali listy pôsobiace proti parazitom alebo sa potierali rastlinami s protizápalovými účinkami.

    Zdroj :
    TASR

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Ukrajina obnovuje konzulárne služby pre mužov v bojaschopnom veku v zahraničí

    Ukrajina obnovuje konzulárne služby pre mužov v bojaschopnom veku v zahraničí

    MS v hokeji 2024: Nemec vytvoril rekord majstrovstiev sveta v počte zápasov hráča do 20 rokov

    Moderátor vyzval ľudí na likvidáciu belgického premiéra. Reagoval tým na atentát na Roberta Fica

    Demokratická únia Maďarov na Ukrajine (UMDSZ) podporuje rozhodnutie začať prístupové rokovania EÚ s Kyjevom.

    Orbán: Modlíme sa za Fica. Bude chýbať v najdôležitejších mesiacoch

    Pri plánovaní dovolenky mysli na toto. Európsky preukaz poistenca neplatí na všetky služby v zahraničí

    Hokej-MS2024: Ramsay bol po dvoch tretinách nespokojný: Opustili sme našu hru

    Osem hodiniek zo zbierky legendárneho šampióna motoristickej formuly 1 Michaela Schumachera predali počas utorňajšej akcie v Ženeve.

    Za takmer štyri milióny švajčiarskych frankov vydražili niekoľké hodinky Michaela Schumachera

    Po prijatí zákona o zahraničnom vplyve protestovali v Tbilisi tisíce ľudí