Viac

  Tieto chyby môžu Slovákom zmariť vytúženú dovolenku. Čoho sa najmä týkajú?

  Cestujúci pred odletom na letnú dovolenku v očakávaní zaslúženého oddychu a sladkého ničnerobenia robia často zbytočné chyby. Pred vycestovaním najmä do krajín mimo Európskej únie zabúdajú na rôzne dôležité veci a podmienky, prípadne im nevenujú dostatočnú pozornosť, čo im môže napokon skomplikovať aj narušiť plány na leto. Vysnívaný pobyt na pláži, túžba po nových zážitkoch a spoznávaní života v prímorských a iných destináciách sa napokon nemusia stať realitou.

  --- Reklama ---

  Štyri z hlavných chýb súvisia s cestovným pasom

  Letisko M. R. Štefánika v Bratislave pred blížiacimi sa letnými prázdninami a plánovanými leteckými dovolenkami upozorňuje cestujúcich, na čo si majú dávať pozor pred odletom. Podľa hovorkyne bratislavského letiska Veroniky Demovičovej Slováci pred odletom na dovolenku robia najčastejšie trinásť chýb, pre ktoré sa môže dovolenka skončiť už na letisku.

  Štyri z hlavných chýb súvisia s cestovným pasom. V tomto článku sa preto zameriame na tie, ktoré sa týkajú neplatného pasu, nedostatočnej dĺžky jeho platnosti, ako aj neplatného alebo nedostatočne dlho platného pasu dieťaťa či zabudnutého pasu v kopírke.

  „Neraz sa stane, že cestujúci zistí až pri vybavení na check-in pulte, že jeho pas už stratil platnosť. V tom prípade cestujúcemu nie je umožnený odlet. Prichádza tak o zaplatenú dovolenku aj letenku,“ poukázala na jednu z chýb Veronika Demovičová. Zároveň uviedla, že pre vstup do niektorých dovolenkových krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka jeho platnosti musí byť ešte i niekoľko mesiacov po prílete z krajiny. „Ak cestujúci nemá dostatočne dlhú platnosť pasu, rovnako mu nie je umožnený odlet,“ podotkla.

  --- Reklama ---
  Zdroj: Shutterstock

  Aké sú teda podmienky pre vstup do krajín, kam slovenskí turisti najčastejšie cestujú na dovolenku? Pri ceste do Turecka sa vyžaduje platnosť pasu aspoň 150 dní od vstupu do krajiny, v Egypte musí platiť minimálne šesť mesiacov od ukončenia platnosti udeleného víza, v Tunisku je minimálna platnosť pasu tri mesiace od príchodu do krajiny. V Čiernej Hore a Albánsku treba mať pas alebo občiansky preukaz s platnosťou najmenej tri mesiace po odchode z krajiny. Pokiaľ ide o Grécko, Bulharsko, Španielsko, Cyprus a Taliansko, kde Slováci tiež radi dovolenkujú, stačí, aby cestovný pas alebo občiansky preukaz platil počas celého pobytu, ich minimálna platnosť sa nevyžaduje.

  „Nestačí skontrolovať platnosť pasu a dĺžku platnosti pasu len dospelým osobám. Aj dieťa musí byť držiteľom platného cestovného dokladu,“ pripomína Veronika Demovičová. Deťom mladším ako šesť rokov sa cestovný pas vydáva s platnosťou na dva roky. „Aj pre ne pri ceste do vybraných krajín rovnako platí, že pas musí byť platný ešte aspoň šesť mesiacov po návrate. Detský občiansky preukaz je akceptovaný pri cestách do krajín EÚ len ak obsahuje aj fotografiu dieťaťa,“ zdôrazňuje.

  Pas zabudnutý v kopírke

  Zamestnanci bratislavského letiska sa stretávajú aj s tým, že si dovolenkári zabudnú svoje cestovné doklady – pas či občiansky preukaz – v kopírovacom stroji, keď si boli pred odletom vyhotoviť fotokópie týchto dokladov. „Na letisko tak prišli bez nich alebo len so samotnou fotokópiou. Upozorňujeme dovolenkárov, aby si dali na to pozor, keďže bez platného originálu cestovného dokladu neodletia,“ dodáva Veronika Demovičová. Fotokópia dokladu totiž nie je pri odlete akceptovaná.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum