Viac

  Vo veku 90 rokov zomrel pri havárii lietadla Bill Anders, astronaut z Apolla 8

  Vo veku 90 rokov zomrel v piatok bývalý americký astronaut William „Bill“ Anders, člen posádky Apolla 8, ktorá ako prvá obletela Mesiac. Zahynul pri havárii malého lietadla. TASR informuje podľa agentúr AP, DPA a webovej stránky stanice BBC.

  --- Reklama ---

  Nehoda sa stala severozápadne od mesta Seattle v americkom štáte Washington na severozápade USA. Lietadlo, ktoré Anders pilotoval, sa zrútilo do mora, uviedli americké médiá s odvolaním sa na Andersovho syna. Na palube bol sám a úrady nešťastie vyšetrujú. Išlo o lietadlo typu Beechcraft A A 45 známe aj pod označením T-34., píše BBC s odvolaním sa na americké úrady.

  Veliteľ misie Apollo 8 Frank Borman, Anders a pilot veliteľského modulu Jim Lovell sa v decembri 1968 ako prví ľudia dostali na obežnú dráhu Mesiaca a mali možnosť pozorovať jeho odvrátenú stranu. Anders počas letu zhotovil fotografiu Zeme, ktorá vychádzala nad mesačný horizont.

  Táto snímka, „Earthrise“, po zverejnení zmenila pohľad ľudstva na našu planétu, píše DPA. Stala sa symbolom krehkosti Zeme a niektorí ju považujú za začiatok dnešných hnutí za ochranu životného prostredia.

  --- Reklama ---

  „Absolvovali sme celú túto cestu, aby sme skúmali Mesiac a najdôležitejšia vec, ktorú sme objavili, bola Zem,“ uviedol Anders v súvislosti s touto udalosťou, píše BBC.

  Šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Bill Nelson na sociálnej sieti X uviedol, že Anders poskytol ľudstvu jeden z „najhlbších“ darov, aký môže astronaut priniesť.

  KK26 – Na archívnej snímke z 24. decembra 1968 Zem vychádza nad mesaèný horizont poèas misie posádky Apolla 8. Vo veku 90 rokov zomrel v piatok 7. júna 2024 bývalý americký astronaut William „Bill“ Anders, èlen posádky Apolla 8, ktorá ako prvá obletela Mesiac. Zahynul pri havárii malého lietadla. Velite¾ misie Apollo 8 Frank Borman, Anders a pilot velite¾ského modulu Jim Lovell sa v decembri 1968 ako prví ¾udia dostali na obežnú dráhu Mesiaca a mali možnos pozorova jeho odvrátenú stranu. Anders poèas letu zhotovil fotografiu Zeme, ktorá vychádzala nad mesaèný horizont. Táto snímka, „Earthrise“, po zverejnení zmenila poh¾ad ¾udstva na našu planétu, píše DPA. Stala sa symbolom krehkosti Zeme a niektorí ju považujú za zaèiatok dnešných hnutí za ochranu životného prostredia. FOTO TASR/AP FILE – This Dec. 24, 1968, file photo made available by NASA shows the Earth behind the surface of the moon during the Apollo 8 mission. Retired Maj. Gen. William Anders, the former Apollo 8 astronaut who took the iconic “Earthrise” photo showing the planet as a shadowed blue marble from space in 1968, was killed Friday, June 7, 2024, when the plane he was piloting alone plummeted into the waters off the San Juan Islands in Washington state. He was 90. (William Anders/NASA via AP, File)

  Apollo 8 odštartovalo z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida 21. decembra 1968 a návratový modul dosadol do vôd Tichého oceána 27. decembra. Títo astronauti ako prví ľudia strávili Vianoce vo vesmíre – s horúcim kakaom, sušienkami, kuracím mäsom či pomarančovým džúsom, píše DPA.

  William Alison Anders sa narodil v roku 1933 v Hongkongu, kde jeho otec slúžil ako príslušník amerického vojenského námorníctva (US Navy). Neskôr (William) vyrastal v Kalifornii. Študoval na námornej akadémii a pôsobil vo vzdušných silách USA. Za kozmonauta bol vybraný v roku 1963.

  Po skončení kariéry v NASA pôsobil ako poradca amerického prezidenta a vyslanec USA v Nórsku. V poslednom období žil na súostroví San Juan Islands pri severozápadnom pobreží USA. Bol ženatý a mal šesť detí.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú