Viac

  Ženy odkladajú narodenie prvého dieťaťa do čoraz vyššieho veku. Ako sú na tom Slovenky?

  Priemerný vek prvorodičiek sa zvyšuje v celej Európskej únii. Ženy odkladajú narodenie svojho prvého dieťaťa do čoraz vyššieho veku, kým v roku 2013 bol priemerný vek prvorodičiek 28,8, v roku 2022 stúpol na 29,7.

  --- Reklama ---

  Ako ďalej vyplýva z analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA), mladšie ženy rodia prvýkrát spravidla v štátoch bývalého východného bloku a naopak staršie na západe. Najvyšší nárast bol v Estónsku (o 2,1 roka) a Írsku (1,9). A ako na tom je Slovensko? Priemerný vek žien s prvým dieťaťom narástol najmenej práve na Slovensku, o 0,4 roka, v tesnom závese je Slovinsko s nárastom 0,5.

  Najmladšie matky s prvým dieťaťom sú v rámci únie Bulharky (26,6), Rumunky (27) a Slovenky (27,3). Najstaršími prvorodičky sú Talianky s vekom 31,7, Španielky s 31,6 a Írky 31,5.

  „Na Slovensku existujú v priemernom veku prvorodičiek výrazné regionálne rozdiely. Na východe sú prvorodičky v priemere najmladšie, smerom na západ sa ich vek zvyšuje,“ konštatujú analytici ISA. Najmladšie matky prvého dieťaťa sú z okresov Gelnica (22,8 rokov), Medzilaborce (23,2) a Revúca (24). „Ide o okresy s vysokým podielom marginalizovaných rómskych komunít. Mladšie prvorodičky tiež žijú skôr na vidieku a majú nižšie vzdelanie,“ hovoria ďalej analytici.

  --- Reklama ---
  Zdroj: Shutterstock

  Naopak najvyšší priemerný vek prvorodičiek vykazujú okresy Bratislava I. až V. a to 32 rokov a Senec 30,5 roka. „Súvisí to najmä s tým, že tu žije viac žien s vysokoškolským vzdelaním a vyššou mzdou. Práve tieto ženy najčastejšie odkladajú prvý pôrod na neskôr,“ vysvetľujú analytici inštitútu.

  Dlhodobý trend ukazuje, že od roku 1993 do roku 2022 sa priemerný vek prvorodičiek zvýšil vo všetkých okresoch Slovenska. Najmenej v okresoch Medzilaborce (o 1,1 roka), Gelnica (1,6) a Revúca (2,3), najviac v okresoch Bratislava V. (8,2), Senec (7,8) a Bratislava II. (7,8).

  Odkladanie narodenia prvého dieťaťa podľa zistení ISA koreluje s nižším počtom narodených detí na úrovni okresov SR i štátov EÚ. Znamená to, že tam, kde ženy odkladajú narodenie prvého dieťaťa do vyššieho veku, sa rodí celkovo menej detí.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Muž, obvinený z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ostáva vo väzbe. Rozhodnutie je právoplatné.

  Muž obvinený z pokusu o vraždu Fica ostáva vo väzbe

  Slováci sa vyjadrili, či súhlasia s odstrelom medveďov. Výsledky ankety sú jednoznačné

  Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Situácia je podľa Gröhlinga veľmi vážna.

  SaS pripravuje zákon na ochranu médií

  Až 4 milióny dospelých Slovákov užívajú výživové doplnky, tretina denne

  Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam. V pondelok absolvuje kontroly

  Opitý vodič pri Sabinove zrazil 6 ľudí, z toho tri deti. Mal to vraj urobiť úmyselne

  Politológ o voľbách do europarlamentu: Kampani sa nevenuje vyššia pozornosť aj pre únavu voličov

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  S využitím úspor sporiteľov z druhého piliera na štátne investície väčšina ľudí nesúhlasí