Viac

  Slovensku patrí vo výrobe áut v EÚ štvrté miesto. Táto krajina skončila na prvom mieste

  Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo 1 062 058 nových osobných áut. Tento počet stačil v rámci Európskej únie na štvrté mieste. Už tradične nás predbehli Nemecko, Španielsko a susedná Česká republika.

  --- Reklama ---

  Vyplýva to z údajov Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA). Celkovo sa pritom vlani produkcia automobilov v únii výrazne zvýšila, prekročila 12 miliónov kusov a v porovnaní s rokom 2022 vzrástla o 11,3 %. Za tento pozitívny výsledok vďačí región postupnému zmierňovaniu problémov v dodávateľských reťazcoch, čo umožňuje zvyšovať objem výroby.

  Na čele rebríčka je stále Nemecko. V uplynulom roku tamojšie automobilky vyprodukovali takmer 4 milióny kusov osobných vozidiel. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 18,7 %. Druhé miesto patrí Španielsku s výrobou na úrovni takmer 1,87 milióna kusov. Produkciu tu išla hore o 7,4 %.

  Tretiu pozíciu obsadila Česká republika. Výroba automobiliek tu išla hore o 14,9 % a dosiahla necelých 1,4 milióna kusov. Produkcia na Slovensku medziročne vzrástla o 9,5 %. Medzi desiatimi najväčšími výrobcami automobilov v únii zaznamenalo pokles iba Rumunsko, a to o 1,6 %.

  Slovenskému exportu dominujú autá. Na Slovensku sa vyrába približne jeden milión osobných vozidiel ročne, čo je viac ako v Taliansku.Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov