Viac

  Slovensko a Rumunsko chcú na európskej úrovni znížiť ochranu medveďa

  Slovensko sa pridá k Rumunsku, ktoré chce znížiť ochranu medveďa. Po rokovaní vlády o tom informoval štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa. Rumunsko chce zmenu priniesť na rokovanie ministrov životného prostredia, ktoré sa uskutoční 25. marca.

  --- Reklama ---

  Európska smernica, ktorá pokladá medveďa za chráneného, je podľa Kuffu nevyhovujúca. „My sme blokovaní tou nešťastnou smernicou, na podmienky ktorej sme pristúpili, keď sme vstupovali do EÚ,“ poznamenal. Rumunsko príde na stretnutie ministrov s iniciatívou, aby sa smernica otvorila a medveďovi bol jeho status ochrany znížený. „My sa k tomu plne pridávame. Máme avízo aj od niektorých štátov, že nás podporia,“ tvrdí Kuffa.

  Rumunsko chce zníženie ochrany medveďa navrhnúť na rokovanie ministrov životného prostredia, ktoré sa uskutoční 25. marca.Zdroj: Pexels

  Problémové medvede by mali byť podľa Kuffu „šmahom ruky“ odstránené z populácie a nemali by sa monitorovať tak ako doteraz. Podmienkou bude, aby populácia medveďa ostala zachovaná. „Tu nech nikto neprezentuje, že sa idú vystrieľať medvede na nulu,“ podotkol.

  Kuffa zároveň poukázal na to, že výhodou Zásahového tímu pre medveďa hnedého je, že môže okamžite rozhodnúť o odstránení medveďa. „Napriek tomu, že sme ho kritizovali, tak sme si povedali na isté časové obdobie tento zásahový tím ešte využijeme, pokým nepríde k zmene nášho zákona,“ povedal.

  --- Reklama ---

  Envirorezort podľa štátneho tajomníka zároveň v súvislosti s medveďmi pripravuje ústavný zákon a pracuje aj na novele zákona o ochrane prírody a krajiny.

  V 19 okresoch Slovenska by sa pre výskyt synantropných medveďov mohla vyhlásiť mimoriadna situácia. Vláda v stredu uložila ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD), aby zabezpečil zvolanie krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy