Viac

  Na Slovensko prišlo minulý rok viac ako dva milióny zahraničných návštevníkov

  Pre zahraničných návštevníkov sme bezpečnou a cenovo dostupnou krajinou. Majú radi našu prírodu, kultúrne dedičstvo a odnášajú si od nás množstvo zážitkov. Najviac ich prichádza do Bratislavy, na Liptov a do Tatier, lákajú ich však aj Košice a naše kúpeľné mestá.

  --- Reklama ---

  Turistov je mnoho

  Na Slovensko prišlo minulý rok viac ako dva milióny zahraničných návštevníkov, v porovnaní s predošlým rokom sa ich počet zvýšil o 490-tisíc (30,7 %). S týmito číslami sme sa medzi krajinami Európy, ktorých turistické štatistiky porovnáva marketingovo-informačný systém TourMIS, umiestnili na treťom mieste. Väčší medziročný nárast zahraničných turistov mali už len Malta a Island. Slovensko získalo v spomínanej európskej štatistike aj prvenstvo. Zahraniční návštevníci u nás minulý rok strávili takmer 5 miliónov nocí. Ide až 30-percentný, a teda najvyšší medziročný nárast, uvádza TourMIS.

  Najviac zahraničných návštevníkov prišlo vlani do Bratislavského, Žilinského a Prešovského kraja. Z našich turistických destinácií bola pre nich jednoznačnej najatraktívnejšia Bratislava, navštívilo ju viac ako 760-tisíc cudzincov, ich počet medziročne vzrástol o 26,5 percenta. Podľa predsedu predstavenstva Bratislava Tourist Board Vladimíra Greža dokáže naše hlavné mesto prilákať návštevníkov vďaka svojej histórii aj kultúre. „Bratislava je mesto s vyše 2000-ročným príbehom od čias Keltov a Rimanov, s cennou stredovekou históriou a tromi storočiami korunovácií uhorských panovníkov. Zároveň žije kultúrou, umením a bohatou ponukou galérií, divadiel či festivalov,“ hovorí.

  Ďalšími najnavštevovanejších destináciami sú Košice a Vysoké Tatry, obe si zapísali cez 90-tisíc zahraničných návštevníkov. Tí podľa Štatistického úradu SR prichádzali tiež do Demänovskej doliny, Bešeňovej a Liptovského Mikuláša, lákali ich aj Štrba, Dunajská Streda, Poprad a Piešťany.

  --- Reklama ---
  Pre zahraničných návštevníkov sme bezpečnou a cenovo dostupnou krajinou. Majú radi našu prírodu, kultúrne dedičstvo.Zdroj: Shutterstock

  Jediný kraj, kde sa vlani dostala návštevnosť takmer na hodnoty z roku 2019, bol Žilinský kraj. Ťahúňom návštevnosti kraja je podľa štatistík najmä Liptov. Pre zahraničných návštevníkov sa stáva čoraz obľúbenejším, prichádzajú tam najmä z Poľska, Česka, Maďarska, ale aj z Pobaltia, Veľkej Británie či Rumunska.

  Na Slovensku toho môžu veľa zažiť

  „Na Liptove máme pre dovolenkárov komplexný a veľmi atraktívny produkt – na malom teritóriu a v krásnej prírode ponúkame možnosti na turistiku, cyklistiku, lyžovanie, nechýbajú nám termálne vodné parky, jaskyne, relax, adrenalín. A aj keď ešte nedosahujeme čísla Vysokých Tatier, rastieme intenzívnejšie,“ hovorí Darina Bartková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

  Aj v našich veľhorách si za minulý rok zapísali rekordné čísla. Napríklad pri poľských návštevníkoch hovoria až o 20-percentnom náraste. Do Tatier zároveň prišlo viac turistov z Rumunska, Litvy aj Maďarska. „Stúpa nám aj návštevnosť turistov z krajín Beneluxu, severu Európy, Veľkej Británie a USA. Vracajú sa aj klienti z Ázie,“ vysvetľuje Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry.

  Najväčším lákadlom pre zahraničných návštevníkov sú naša atraktívna príroda a bohaté kultúrne dedičstvo. Považujú nás za bezpečnú krajinu s priateľskými obyvateľmi. Pre zahraničných turistov je dovolenka na Slovensku zároveň cenovo dostupná a odnášajú si z nej množstvo zážitkov. Takto nás vnímajú Česi, Poliaci a Maďari, ktorých v rámci prieskumu o obľúbenosti Slovenska ako dovolenkovej destinácie oslovila agentúra IPSOS. Dôvodom ich návštevy je zároveň skutočnosť, že Slovensko je pre nich blízkou a dobre dostupnou destináciou.

  Najviac návštevníkov je z blízkeho okolia

  Najviac turistov na Slovensko každoročne prichádza z Česka, Poľska, Nemecka a Maďarska. Za minulý rok sme ako krajina dosiahli úspešné čísla aj pri návštevníkoch z Rakúska, Spojeného kráľovstva, USA, Talianska a Rumunska. „Asi najpozitívnejšie nás prekvapili naši severní susedia. Z Poľska k nám prišlo až 280-tisíc návštevníkov, čo je o 42-tisíc viac ako pred pandémiou,“ hovorí Lucia Matvija, generálna riaditeľka SLOVAKIA TRAVEL. Organizácia robí cielené kroky na podporu príjazdového turizmu. Slovensko prezentuje na zahraničných veľtrhoch odborníkom v cestovnom ruchu a ľuďom, ktorí na nich hľadajú svoje ďalšie dovolenkové ciele. „Tento rok sme boli súčasťou dôležitých veľtrhov v Berlíne, Madride, Helsinkách, Rige, Slovinsku a v Budapešti. Na ďalšie, v Poľsku, Nemecku aj Taliansku sa pripravujeme. Krajina, ktorá na týchto podujatiach chýba, akoby ani nebola na mape Európy,“ vysvetľuje Lucia Matvija.

  O priazeň zahraničných návštevníkov bojuje Slovensko tiež v televízii, na internete, ale aj na reklamných pútačoch v mestách a na letiskách. „V marketingovej kampani predstavujeme Slovensko ako prekvapivú destináciu, ktorú sa oplatí objaviť. Vďaka nej o nás bolo vlani počuť v Česku, Poľsku a Maďarsku, ale aj v Nemecku, ktoré má pre Slovensko obrovský potenciál,“ vysvetľuje Daša Matušíková, marketingová riaditeľka SLOVAKIA TRAVEL.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy