Viac

  V niektorých regiónoch Slovenska by mohli vyhlásiť výnimočnú situáciu kvôli medveďom

  Vyhlásenie mimoriadnej situácie pri výskyte synantropných jedincov medveďa hnedého (Ursus arctos) v zastavaných územiach miest a obcí a v ich bezprostrednom okolí je reálnejšie. Vláda SR schválila materiál, ktorého účelom je posilnenie hliadkovacej činnosti zainteresovaných zložiek tak, aby sa predchádzalo ohrozeniu života a zdravia obyvateľov v prípade výskytu medveďa a bola zabezpečená aj prevencia stretov.

  --- Reklama ---

  Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR uviedlo, že počet konfliktných situácií medveďa s človekom je dôsledkom synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach. Ministerstvo určilo rizikové oblasti na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádza k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne.

  Vyhlásenie mimoriadnej situácie pri výskyte jedincov medveďa hnedého v zastavaných územiach a v ich bezprostrednom okolí je reálnejšie.

  Za rizikové oblasti označilo MŽP SR okresy Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Kežmarok, Lučenec, Martin, Prievidza, Partizánske, Poprad, Ružomberok, Rimavská Sobota, Turčianske Teplice, Žilina, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Považská Bystrica.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Z dôvodu vážnej dopravnej nehody na diaľnici D1 v smere z Trnavy do Trenčína polícia uzavrela diaľnicu D1, a to už od križovatky Trnava.

  Ďalší útok medveďa na Slovensku. Na miesto smeruje záchranársky vrtuľník

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy