Viac

  Ministerstvo vnútra varuje pred deepfake nahrávkami súvisiacimi s prezidentskými voľbami

  Ministerstvo vnútra (MV) SR varuje pred deepfake nahrávkami, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku pred a počas prezidentských volieb. Zneužívané môžu byť na diskreditáciu kandidujúcich osôb a subjektov, orgánov zabezpečujúcich priebeh volieb alebo na spochybňovanie výsledkov volieb. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.

  --- Reklama ---

  „Pojmom deepfake sa označuje zavádzajúci, neautentický audiovizuálny obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie. Takýto falošný vizuálny alebo zvukový obsah je v niektorých prípadoch ťažko odlíšiteľný od reality. Môže tak vytvoriť dojem, že daný obsah je reálny,“ vysvetľuje ministerstvo. Kvalitné deepfake nahrávky dokážu podľa neho s mimoriadnou presnosťou manipulovať audiovizuálny obsah, ktorý imituje tváre, hlasy a činy nič netušiacich osôb, čím sa stiera hranica medzi autenticitou a klamstvom.

  „Nebezpečenstvo spočíva najmä v zneužívaní tejto technológie na vytváranie vysokokvalitných, falošných a podvodných nahrávok. Zneužitie cudzej identity môže slúžiť na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku,“ priblížilo ministerstvo.

  Ministerstvo vnútra (MV) SR varuje pred deepfake nahrávkami, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku pred a počas prezidentských volieb.Zdroj: TASR

  Odporúča preto občanom, aby informácie o voľbách čerpali z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov ako Ministerstvo vnútra SR, Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, Štatistický úrad SR, Policajný zbor, Rada pre mediálne služby a Národný bezpečnostný úrad.

  --- Reklama ---

  Na riziko šírenia deepfake videí v súvislosti s prezidentskými voľbami upozornil aj Národný bezpečnostný úrad, ktorý okrem iného predpokladá zvýšené riziko bezpečnostných incidentov a výskyt rôznych vplyvových operácií najmä s využitím falošných účtov.

  „V prípade, že na internete identifikujete podvodný obsah generovaný umelou inteligenciou týkajúci sa prezidentských volieb 2024, môžete nám zaslať podnet na hybrid@minv.sk,“ dodáva ministerstvo s tým, že akékoľvek poznatky smerujúce k možnému narušeniu volieb alebo informácie o volebnej korupcii či korupčnom správaní treba bezodkladne oznámiť na najbližší útvar polície alebo na číslo 158.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily bol v minulom roku v rámci EÚ štvrtý najslabší.

  Koľko Slovákov má finančnú rezervu? Toto číslo ťa možno šokuje

  Fico by chcel na poste predsedu parlamentu Andreja Danka

  SNS navrhuje, aby mohli zamestnanci rekreačný poukaz preniesť na rodiča

  Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

  Nominálne mzdy rástli vo všetkých odvetviach. V niektorých však naďalej klesala zamestnanosť

  Vážna autonehoda v Košiciach. Hlásia niekoľko zranených

  Belgicko vyšetruje podozrenia, že Rusko sa snaží ovplyvniť eurovoľby

  Eurokomisia

  Európska komisia má obavy, či bude Slovensko vedieť zaručiť, že sa nebudú rozkrádať financie z Plánu obnovy

  Slováci, vybavenie nového pasu si nenechávajte na poslednú chvíľu. Štandardná lehota sa predlžuje