Viac

    Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

    Ženy na Slovensku musia pracovať približne o dva mesiace dlhšie, aby zarobili rovnakú ročnú odmenu ako muži. Aktuálny rozdiel v mzdách u nás je 18,8 %, čo Slovensko radí na nižšie priečky v Európskej únii, kde je priemer 13 %.

    --- Reklama ---

    Konkrétne ide o 25. miesto z celkových 36. Vo štvrtok bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prichádza združenie Akčné ženy.

    Platová diskriminácia

    „Témy rovnosti otvárame v našich online magazínoch pravidelne už siedmy rok. Chceme pre spravodlivé finančné ohodnotenie mužov a žien urobiť viac. Aby sa na Slovensku o tejto téme hovorilo nahlas dovtedy, kým sa z 18,8 % nestane nula. Práve preto sme hrdé na to, že vzniká Iniciatíva, ktorá má za cieľ nielen otvárať tieto témy, ale ponúkať aj praktické workshopy a poradenstvo jej členom,” hovorí Martina Novotná, zakladateľka komunity Akčné ženy a podujatia Equal Pay Day.

    Slovenská populácia subjektívne vníma rozdiely v neadekvátnosti finančného ohodnotenia medzi mužmi a ženami. Najväčší rozdiel v platovom ohodnotení mužov a žien je podľa prieskumu agentúry 2muse v manažmente.

    --- Reklama ---

    Z prieskumu ďalej vyplýva, že takmer polovica pracujúcej populácie je subjektívne presvedčená, že by mohla zarábať viac, keby neboli prítomné nejaké formy diskriminácie v ich pracovnom prostredí. „Svedkami platovej diskriminácie bolo až 46 % žien a 24 % mužov,” hovorí Patrícia Kollár z prieskumnej agentúry 2muse.

    Podľa právničky a ambasádorky Equal Pay Day Jany Peschlovej sú za nerovnosť finančného ohodnotenia mužov a žien zodpovedné tri faktory. Za prvý faktor označuje, že typicky ženské pozície ako sú sestričky, sociálne pracovníčky alebo učiteľky majú nižšie príjmy, ako tie typicky mužské, ako sú napríklad údržbári, smetiari alebo špecialisti.

    „Ďalej tiež existuje jav, ktorý sa nazýva lepkavá podlaha alebo sklený strop. Ten neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie, ako len na nejakú pozíciu a potom ako keby im niečo bránilo dostať sa do top manažmentu,” hovorí Peschlová. Na nerovnosť platov má podľa nej vplyv aj to, že počas života zažijú kariérnu prestávku z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

    Kto podporil iniciatívu?

    Cieľom iniciatívy je ako vyvolať spoločenskú diskusiu o rovnocennom a spravodlivom odmeňovaní, tak priniesť platformu, v rámci ktorej organizácie získajú pomoc a podporu pri zavádzaní krokov na odstránenie platovej nerovnosti.

    Iniciatívu podporilo viacero veľvyslancov alebo ich zástupcov ako napr. veľvyslanec Gautam A. Ranna z Amerického veľvyslanectva na Slovensku, zástupca Britského veľvyslanca na Slovensku Andrew Welles, veľvyslanec Švajčiarskej republiky Peter Nelson v sprievode s Sophie Langhart. Tiež veľvyslankyňa Holandského kráľovstva Gabriella Sancisi v sprievode s Henriette van Notten, Veľvyslankyňa Španielského kráľovstva Lorey Arribalzaga Ceballos. Taktiež zástupkyňa Cyperského veľvyslanectva na Slovensku Paraskevi Tsaparidou, Výkonná riaditeľka AmCham Martina Slabejová a ďalší.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje