Viac

    Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

    Ženy na Slovensku musia pracovať približne o dva mesiace dlhšie, aby zarobili rovnakú ročnú odmenu ako muži. Aktuálny rozdiel v mzdách u nás je 18,8 %, čo Slovensko radí na nižšie priečky v Európskej únii, kde je priemer 13 %.

    --- Reklama ---

    Konkrétne ide o 25. miesto z celkových 36. Vo štvrtok bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prichádza združenie Akčné ženy.

    Platová diskriminácia

    „Témy rovnosti otvárame v našich online magazínoch pravidelne už siedmy rok. Chceme pre spravodlivé finančné ohodnotenie mužov a žien urobiť viac. Aby sa na Slovensku o tejto téme hovorilo nahlas dovtedy, kým sa z 18,8 % nestane nula. Práve preto sme hrdé na to, že vzniká Iniciatíva, ktorá má za cieľ nielen otvárať tieto témy, ale ponúkať aj praktické workshopy a poradenstvo jej členom,” hovorí Martina Novotná, zakladateľka komunity Akčné ženy a podujatia Equal Pay Day.

    Slovenská populácia subjektívne vníma rozdiely v neadekvátnosti finančného ohodnotenia medzi mužmi a ženami. Najväčší rozdiel v platovom ohodnotení mužov a žien je podľa prieskumu agentúry 2muse v manažmente.

    --- Reklama ---

    Z prieskumu ďalej vyplýva, že takmer polovica pracujúcej populácie je subjektívne presvedčená, že by mohla zarábať viac, keby neboli prítomné nejaké formy diskriminácie v ich pracovnom prostredí. „Svedkami platovej diskriminácie bolo až 46 % žien a 24 % mužov,” hovorí Patrícia Kollár z prieskumnej agentúry 2muse.

    Podľa právničky a ambasádorky Equal Pay Day Jany Peschlovej sú za nerovnosť finančného ohodnotenia mužov a žien zodpovedné tri faktory. Za prvý faktor označuje, že typicky ženské pozície ako sú sestričky, sociálne pracovníčky alebo učiteľky majú nižšie príjmy, ako tie typicky mužské, ako sú napríklad údržbári, smetiari alebo špecialisti.

    „Ďalej tiež existuje jav, ktorý sa nazýva lepkavá podlaha alebo sklený strop. Ten neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie, ako len na nejakú pozíciu a potom ako keby im niečo bránilo dostať sa do top manažmentu,” hovorí Peschlová. Na nerovnosť platov má podľa nej vplyv aj to, že počas života zažijú kariérnu prestávku z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

    Kto podporil iniciatívu?

    Cieľom iniciatívy je ako vyvolať spoločenskú diskusiu o rovnocennom a spravodlivom odmeňovaní, tak priniesť platformu, v rámci ktorej organizácie získajú pomoc a podporu pri zavádzaní krokov na odstránenie platovej nerovnosti.

    Iniciatívu podporilo viacero veľvyslancov alebo ich zástupcov ako napr. veľvyslanec Gautam A. Ranna z Amerického veľvyslanectva na Slovensku, zástupca Britského veľvyslanca na Slovensku Andrew Welles, veľvyslanec Švajčiarskej republiky Peter Nelson v sprievode s Sophie Langhart. Tiež veľvyslankyňa Holandského kráľovstva Gabriella Sancisi v sprievode s Henriette van Notten, Veľvyslankyňa Španielského kráľovstva Lorey Arribalzaga Ceballos. Taktiež zástupkyňa Cyperského veľvyslanectva na Slovensku Paraskevi Tsaparidou, Výkonná riaditeľka AmCham Martina Slabejová a ďalší.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    Absolventky stredných a vysokých škôl majú od roku 2024 nárok na materskú. Takáto je však podmienka

    Novinka tak odstránila potrebu fyzickej návštevy úradov práce, sociálnych vecí a rodiny či podávania žiadosti cez internet.

    Na Slovensku vznikol nový portál Sociálny atlas Slovenska. Čo všetko sa vďaka nemu dozvieš?

    V aute mal zneužiť dve 11-ročné dievčatá. Košická polícia vyšetruje odporný prípad

    Dráma v bratislavskej električke. Muž sa vyhrážal cestujúcim s nožom v ruke

    SaS: Dotácia od Fica pre časopis poslanca SNS Michelka je výsmechom všetkým občanom

    Polícia dohliada na bezpečnosť detí pri príchode do škôl. Zvýšená pozornosť súvisí s výhražnými mailami

    Poslankyne hnutia Progresívne Slovensko (PS) navrhujú prijať nový zákon o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa.

    Ako sú na tom Slováci s financiami? Väčšina pokryje životné náklady, no musí škrtiť výdavky

    Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala viaceré novely zákonov

    Pôjdu deti zajtra do škôl? NAKA vyšetruje bombové hrozby ako terorizmus, páchateľovi hrozí doživotie