Viac

  Slovenky musia pracovať viac, aby zarobili rovnako ako muži. Rozdiel ťa nemilo prekvapí

  Ženy na Slovensku musia pracovať približne o dva mesiace dlhšie, aby zarobili rovnakú ročnú odmenu ako muži. Aktuálny rozdiel v mzdách u nás je 18,8 %, čo Slovensko radí na nižšie priečky v Európskej únii, kde je priemer 13 %.

  --- Reklama ---

  Konkrétne ide o 25. miesto z celkových 36. Vo štvrtok bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prichádza združenie Akčné ženy.

  Platová diskriminácia

  „Témy rovnosti otvárame v našich online magazínoch pravidelne už siedmy rok. Chceme pre spravodlivé finančné ohodnotenie mužov a žien urobiť viac. Aby sa na Slovensku o tejto téme hovorilo nahlas dovtedy, kým sa z 18,8 % nestane nula. Práve preto sme hrdé na to, že vzniká Iniciatíva, ktorá má za cieľ nielen otvárať tieto témy, ale ponúkať aj praktické workshopy a poradenstvo jej členom,” hovorí Martina Novotná, zakladateľka komunity Akčné ženy a podujatia Equal Pay Day.

  Slovenská populácia subjektívne vníma rozdiely v neadekvátnosti finančného ohodnotenia medzi mužmi a ženami. Najväčší rozdiel v platovom ohodnotení mužov a žien je podľa prieskumu agentúry 2muse v manažmente.

  --- Reklama ---

  Z prieskumu ďalej vyplýva, že takmer polovica pracujúcej populácie je subjektívne presvedčená, že by mohla zarábať viac, keby neboli prítomné nejaké formy diskriminácie v ich pracovnom prostredí. „Svedkami platovej diskriminácie bolo až 46 % žien a 24 % mužov,” hovorí Patrícia Kollár z prieskumnej agentúry 2muse.

  Podľa právničky a ambasádorky Equal Pay Day Jany Peschlovej sú za nerovnosť finančného ohodnotenia mužov a žien zodpovedné tri faktory. Za prvý faktor označuje, že typicky ženské pozície ako sú sestričky, sociálne pracovníčky alebo učiteľky majú nižšie príjmy, ako tie typicky mužské, ako sú napríklad údržbári, smetiari alebo špecialisti.

  „Ďalej tiež existuje jav, ktorý sa nazýva lepkavá podlaha alebo sklený strop. Ten neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie, ako len na nejakú pozíciu a potom ako keby im niečo bránilo dostať sa do top manažmentu,” hovorí Peschlová. Na nerovnosť platov má podľa nej vplyv aj to, že počas života zažijú kariérnu prestávku z dôvodu materskej alebo rodičovskej dovolenky.

  Kto podporil iniciatívu?

  Cieľom iniciatívy je ako vyvolať spoločenskú diskusiu o rovnocennom a spravodlivom odmeňovaní, tak priniesť platformu, v rámci ktorej organizácie získajú pomoc a podporu pri zavádzaní krokov na odstránenie platovej nerovnosti.

  Iniciatívu podporilo viacero veľvyslancov alebo ich zástupcov ako napr. veľvyslanec Gautam A. Ranna z Amerického veľvyslanectva na Slovensku, zástupca Britského veľvyslanca na Slovensku Andrew Welles, veľvyslanec Švajčiarskej republiky Peter Nelson v sprievode s Sophie Langhart. Tiež veľvyslankyňa Holandského kráľovstva Gabriella Sancisi v sprievode s Henriette van Notten, Veľvyslankyňa Španielského kráľovstva Lorey Arribalzaga Ceballos. Taktiež zástupkyňa Cyperského veľvyslanectva na Slovensku Paraskevi Tsaparidou, Výkonná riaditeľka AmCham Martina Slabejová a ďalší.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur