Viac

  Maďarský parlament bude voliť nového prezidenta v pondelok

  Maďarské Národné zhromaždenie zvolí nového prezidenta republiky v pondelok 26. februára. Podľa agentúry MTI to po piatkovom zasadnutí grémia parlamentu oznámil predseda parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Máté Kocsis. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

  --- Reklama ---

  Kocsis pripomenul, že nomináciu prezidentského kandidáta musí podpísať najmenej 40 poslancov 199-členného zákonodarného zboru.

  Opozičné strany podľa jeho slov tentoraz nepostavia spoločného kandidáta, ako to urobili v roku 2022 v prípade Pétera Rónu. Ochranárska LMP navrhla za kandidát Pétera Hacka a Hnutie naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom) Magdolnu Csathovú, no tieto frakcie nemajú  na nomináciu dostatočný počet poslancov. Zvyšné opozičné frakcie oznámili, že sa nechcú zúčastniť na procese voľby prezidenta.

  „Vzhľadom na to, čo zaznelo dnes ráno na grémiu, voľba hlavy štátu sa uskutoční v maďarskom parlamente 26. februára,“ dodal Kocsis.

  --- Reklama ---

  Blok vládnych strán Fidesz-KDNP vo štvrtok oznámil, že na post nového prezidenta Maďarska nominuje predsedu ústavného súdu Tamása Sulyoka. Prezidentka Katalin Nováková odstúpila 10. februára v súvislosti s kauzou amnestie Endreho K. odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove v Bicske.

  Zdroj: TASR - Ladislav Vallach
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Farmári v Európe protestujú. Kam smeruje európske poľnohospodárstvo?

  OSN: Útokom Iránu na Izrael sa bude zaoberať Bezpečnostná rada

  Politico: Vzniká dohoda na využitie výnosov ruských zmrazených aktív na zbrane

  Táto základná potravina na Slovensku zlacnela. U susedov je však cena stále lepšia

  Biden sa chce zasadiť za právo žien na vykonanie interrupcie

  NHL: Nemec sa pobil s Domim. Matthews dal už svoj 68. gól v sezóne

  F1: Vo veku 86 rokov zomrel Ted Toleman, prvý šéf legendárneho Sennu

  Ukrajinský parlament prijal kontroverzný zákon o nábore nových brancov