Viac

  Tretina opýtaných Slovákov nepozná právomoci prezidenta. Toto si myslia o funkcii hlavy štátu

  Tretina respondentov na Slovensku nevie, aké sú právomoci prezidenta SR. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako, ktorý zverejnila televízia Joj v diskusnej relácii Na hrane. Na otázku „Aké sú podľa vás právomoci prezidenta SR? Čo všetko môže prezident/ka SR urobiť?“ odpovedalo „neviem“ 30,2 percenta opýtaných.

  --- Reklama ---

  Podla 25,5 percenta respondentov prezident „reprezentuje a zastupuje SR“. To, že prezident „môže vrátiť NR SR zákon, vetovať zákon“, uviedlo 25,3 percenta opýtaných. Respondenti spomenuli aj to, že prezident „podpisuje zákony“ (8,8 percenta), „vymenúva a odvoláva vládu SR“ (5,6 percenta), „je hlavným veliteľom ozbrojených síl“ (4,5 percenta) alebo „udeľuje milosť alebo amnestiu“ (4,5 percenta).

  Niektorí respondenti v prieskume uvádzali aj nereálne kompetencie prezidenta ako napríklad „myslieť na dobro všetkých ľudí“, „upokojovať atmosféru, spájať, spolupracovať“ alebo napríklad „byť morálnym spoločenským vzorom“. Podľa 18,2 percenta opýtaných má prezident „minimálne právomoci, mohli by byť väčšie“. Naopak, dostatočné právomoci má prezident podľa 4,7 percenta respondentov.

  Agentúra Ako prieskum robila v dňoch 5. až 12. februára na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov telefonickou formou.

  Zdroj: TASR - Jaroslav Novák
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini