Viac

  PS: Koalícia odmietla tri návrhy zákona na pomoc študentom. Kašle na mladých ľudí

  Opozičné hnutie Progresívne Slovensko predložilo tri návrhy zákonov, ktoré mali pomôcť študentom a študentkám. Podľa hnutia by iba minimálne zaťažili štátnu kasu, no výrazne by zlepšili situáciu mladých. „Je obrovská škoda, že vládna koalícia sa im opäť otočila chrbtom,“ uviedla podpredsedníčka PS a zároveň podpredsedníčka výboru NR SR pre sociálne veci Simona Petrík.

  --- Reklama ---

  Progresívne Slovensko navrhovalo oslobodiť brigádnikov od odvodov pri príjme do 286 eur, prisúdiť študentom a študentkám doktorandského štúdia nárok na nemocenské a dôchodkové poistenie a zabezpečiť, aby študenti stredných a vysokých škôl dostali za absolvovanú stáž zaplatené.

  Parlament vo štvrtok neschválil návrh zákona o zvýšení odvodovej odpočítateľnej položky od poslanca NR SR Dávida Deja, ktorý oslobodzoval brigádnikov od odvodov pri príjme do 286 eur. Pôvodná suma 200 eur sa nezvyšovala už viac ako deväť rokov, no náklady na život sa výrazne zvýšili, poukazoval poslanec. „Navrhovali sme tiež, aby sa odpočítateľná položka nasledujúce roky menila na základe výpočtu 20 percent z priemernej mzdy. Zákon mal pomôcť pracujúcim študentom, ale aj dôchodcom, ktorí si chcú privyrobiť formou brigády,” uviedol Dej.

  Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

  Koalícia rovnako odmietla aj návrh poslankyne Petrík, ktorý mal študentom a študentkám doktorandského štúdia prisúdiť nárok na nemocenské a dôchodkové poistenie. „Doktorandky, ktoré počas štúdia otehotnejú, dnes nemajú nárok na materské a rovnako ani otcovia – doktorandi, ktorí by na materskú chceli ísť,” poukázala Petrík s tým, že roky odbornej vedeckej či pedagogickej činnosti sa týmto študentom nezarátavajú do dôchodku. „Tento neférový stav ich núti vyberať si medzi štúdiom a rodičovstvom,” dodala.

  --- Reklama ---

  Cieľom návrhu zákona poslankyne PS Beáty Jurík bolo zaručiť, že študenti a študentky stredných a vysokých škôl dostanú za absolvovanú stáž zaplatené. „Za prácu sa platí. Parlament mal možnosť zastaviť vykorisťovanie mladých ľudí, ktorí pre nadobudnutie potrebných skúseností nútene akceptujú aj neplatené stáže,” zdôraznila Jurík. Stáže by podľa nej nemali byť rezervované len pre ľudí, ktorých rodiny si to môžu dovoliť.

  Tí ostatní musia popri štúdiu a neplatenej stáži ešte aj brigádovať, čo môže dopadať na ich mentálne či fyzické zdravie, poukazuje poslankyňa. „Investícia do mladých ľudí je investíciou do budúcnosti našej krajiny, poslanci a poslankyne vládnej väčšiny to ale zjavne nepovažujú za dôležité,“ uzavrela.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum