Viac

  Slováci, pozor. Posledný termín na podanie a zaplatenie odložených daňových priznaní sa blíži

  Posledným termínom na podanie daňového priznania (DP) a zaplatenie dane pre daňové subjekty, ktoré si predĺžili lehotu, je pondelok, 1. júla. Vzhľadom na to, že 30. jún pripadá na nedeľu, posunul sa termín na najbližší pracovný deň. Túto povinnosť si musí splniť 293 923 daňovníkov.

  --- Reklama ---

  Finančná správa už prijala viac ako 1 177 000 daňových priznaní za zdaňovacie obdobie roku 2023. Tí, ktorí majú predĺženú lehotu do 1. júla, si musia v týchto dňoch splniť svoju daňovú povinnosť. V tejto predĺženej lehote je potrebné nielen daňové priznanie podať, ale aj zaplatiť daň, pretože ďalšia možnosť predĺženia už neexistuje. Daňovníci s príjmami zo zdrojov v zahraničí, ktorí si predĺžili lehotu na podanie DP do konca septembra, mohli požiadať o predĺženie o šesť mesiacov.

  Správca dane má povinnosť vrátiť preplatok na dani z príjmov najneskôr do 40 dní po predĺženej lehote. V riadnom daňovom priznaní môžu daňovníci tiež poukázať podiel zaplatenej dane. Ak daňovník nemôže uhradiť daň v stanovenej lehote, môže požiadať správcu dane o odklad platenia dane alebo o splátky.

  V takom prípade však nesplní podmienku na poukázanie podielu zaplatenej dane. Správca dane môže žiadosti vyhovieť, ak zaplatením dane by bola ohrozená výživa, došlo k poklesu príjmov, zaplatenie dane by zvýšilo platobnú neschopnosť alebo z iných vážnych dôvodov. Žiadosť musí obsahovať jasné dôvody a doložené podklady, ktoré preukazujú tvrdenia daňového subjektu. Bez týchto náležitostí nebude žiadosť akceptovaná. Daňovníci musia v žiadosti uviesť aj výšku splátok a lehotu splatnosti alebo odkladu.

  Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum