Viac

  IPčko: Tresty za zlé známky nefungujú. Deti potrebujú vnútornú motiváciu

  Tresty za zlé známky nefungujú. Na to, aby si deti a mladí ľudia v ďalšom školskom roku počínali lepšie, potrebujú vnútornú motiváciu. Tá je hnacím motorom pre lepšie výsledky a usilovnú prácu. TASR o tom informovali z občianskeho združenia IPčko v súvislosti s piatkovým koncoročným vysvedčením. Poukázali aj na niekoľko spôsobov, ako u detí motiváciu podporiť.

  --- Reklama ---

  „Trestaním sa nedosahujú pozitívne a užitočné zmeny. Ak aj zaberú, tak len krátkodobo a ničia rodičom vzťahy s ich deťmi. Najdôležitejšie však je, že nijako neposilnia motiváciu detí, práve naopak, podkopávajú akúkoľvek chuť zlepšiť si známky,“ vysvetlil riaditeľ IPčka Marek Madro. Je tiež podľa neho potrebné uvedomiť si, že vysvedčenie vždy neodráža reálne schopnosti detí a hlavne nedefinuje ich hodnotu ako ľudí.

  Ako odporučili z IPčka, dospelí by nemali hľadať vinníka zlých známok, neposudzovať a nevyvodzovať unáhlené závery. Mali by si vypočuť dieťa a jeho vysvetlenie. Pokiaľ rodičom záleží na dobrých známkach, mali by podľa psychológov vysvetliť prečo. Tiež zapojiť dieťa do riešenia situácie a prostredníctvom rozhovoru sa spoločne zamyslieť nad ďalším postupom.

  Odporúčajú naplánovať si spoločne konkrétne kroky, ktoré môže dieťa alebo mladý človek zrealizovať, aby sa v budúcnosti známky zlepšili. Rovnako dôležité je podľa nich poskytnúť deťom podporu a prejaviť hrdosť. A napokon, neporovnávať ich výsledky s inými a uvedomiť si, že je v poriadku nevynikať v každom jednom predmete.

  Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum