Viac

  Závislosť od alkoholu môže vzniknúť už v detstve ochutnávaním. Je plno detí, ktoré s týmto majú problém

  Ochutnávanie alkoholu deťmi považuje odborníčka za rizikové s ohľadom na možnú závislosť v budúcnosti. Ako pre TASR uviedla terapeutka a riaditeľka neziskovej organizácie Trojlístok v Prešove Denisa Šoltésová, pracujú s desať a viacročnými deťmi, ktoré sú závislé.

  --- Reklama ---

  „Budem citovať inú odborníčku v tejto problematike na Slovensku Sabínu Brédovú z Občianskeho združenia Prima, ktorá povedala, že prvými dílermi drog alebo psychoaktívnych látok vo vzťahu k deťom sú zvyčajne rodičia. My si to niekedy neuvedomujeme, ale zo žartu ponúkneme deťom pivo. Potom sa smejeme, ako sa dieťa tvári, alebo mu dáme ochutnať likér či čokoládu, ktorá obsahuje alkohol. Veľmi sa na tom vieme ako rodičia zabávať, alebo sme možno aj hrdí,” vysvetlila Šoltésová.

  Prvý kontakt už v nízkom veku

  Takýmto spôsobom rodičia súhlasia s užívaním alkoholu u malých detí a prvý kontakt s ním je na Slovensku vo veľmi nízkom veku. „Pracujeme s desať, 11-ročnými deťmi, ktoré už majú problémy s alkoholom a verejnosť je niekedy veľmi prekvapená. Ak vyhľadá pomoc rodič dieťaťa vo veku 11 rokov, tak tá história ochutnávania je asi dlhšia,” zdôraznila odborníčka.

  závislosť na alkohole v detstve
  Shutterstock

  To, aby rodičia testovali svoje deti, či užili alkohol, zakúpeným testerom, nie je podľa nej potrebné. „Ak ide o výnimočnú udalosť, ako je Veľká noc, nie je namieste byť zrazu nejak citlivý. Je to skôr vec výchovy, že pokiaľ sme deti naučili postarať sa o seba, rozumieť tomu, čo je a čo nie je v poriadku, a keď urobím niečo, čo v poriadku nie je, viem, kde nájdem pomoc, tak myslím si, že rodičia môžu byť spokojní. Ak ide o mladých ľudí s problémovým správaním, tak odporúčam byť citlivý alebo viac podozrievavý nielen vo vzťahu k alkoholu, ale overovať si, s kým sa moje dieťa stretáva,” poradila terapeutka.

  --- Reklama ---

  Normálna miera v pití podľa nej neexistuje. To, čo je normálne pre niekoho, nemusí platiť pre iného. „Pokiaľ to moje pitie už spôsobuje problém môjmu okoliu, ktoré ma upozorňuje, či som to neprehnal, tak to je dôvod zamyslieť sa nad tým, že čosi nie je v poriadku. Hovoríme o dospelých, ak ide o deti, tam nie je namieste žiaden alkohol. Som presvedčená, že tieto sviatky by nemali byť vôbec spájané ani s nealkoholickým pivom, detským šampanským alebo inými náhradami, pripomínajúcimi alkohol,” dodala Šoltésová.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini