Viac

  Vládny kabinet dal súhlas na spustenie rekonštrukcie Kaštieľa v Rusovciach

  Vládny kabinet odsúhlasil spustenie rekonštrukcie Kaštieľa v Rusovciach. Celkové výdavky na rekonštrukciu by mali dosiahnuť takmer 110 miliónov eur. Ako vyplýva zo schváleného materiálu, vláda schválila zámer rekonštrukcie kaštieľa a priľahlého areálu ešte v roku 2012.

  --- Reklama ---

  Aktualizácia návrhu na financovanie bola schválená v roku 2019, vtedy bola predpokladaná cena rekonštrukcie necelých 96 miliónov eur. Za ostatných päť rokov, z dôvodu inflácie a s tým súvisiaceho nárastu cien energií, prác a materiálov, cena vzrástla o skoro 14 miliónov eur, čo predstavuje nárast o 14,5 percenta. Prostriedky na pokrytie rozdielu plánuje Úrad vlády SR, ktorý materiál na rokovanie predložil, hľadať v alternatívnych zdrojoch financovania. Mohlo by ísť napríklad o voľné zdroje z Plánu obnovy a odolnosti SR či európske prostriedky. Rekonštrukciu plánujú dokončiť za 54 mesiacov.

  V súčasnosti je národná kultúrna pamiatka dlhodobo nevyužívaná, a to z dôvodu, že jej komplexná rekonštrukcia nebola ukončená. Krajský pamiatkový úrad Bratislava, ktorý stav kaštieľa opakovane hodnotil, označil stav pamiatky za narušený až dezolátny. Z technicko-stavebného hľadiska je stav havarijný.

  Vládny kabinet odsúhlasil spustenie rekonštrukcie Kaštieľa v Rusovciach. Celkové výdavky na rekonštrukciu by mali dosiahnuť takmer 110 miliónov eur.

  Historický park je voľne prístupný pre verejnosť, no viaceré dreviny sú v narušenom stave, čo môže mať za následok ohrozenie návštevníkov. „Ďalej bol konštatovaný havarijný (dezolátny) stav historickej budovy, tzv. „čeľadníku“, tvoriacej samostatný areál bezprostredne na okraji parku pri hlavnej ceste, ktorý slúžil ako hospodárske zázemie kaštieľa,“ uvádza materiál. Úrad vlády SR v posledných rokoch vykonáva udržiavacie a zabezpečovacie práce na pamiatke i v parku, zabezpečuje aj stráženie areálu.

  --- Reklama ---

  „Objekt kaštieľa s priľahlým parkom bude vyčlenený ako samostatný funkčný celok, ktorý výrazne vstupuje do všetkých urbanistických a funkčných vzťahov na území a výrazne ovplyvňuje vzťahy pre čeľadník, historické záhrady a park,“ približuje materiál budúci stav pamiatky. Pribudnúť by malo oplotenie areálu, charakter využitia zrekonštruovanej pamiatky si bude vyžadovať väčšie nároky na bezpečnosť. „Pre verejnosť sa plánujú sprístupniť záhrady, park a čeľadník. V objekte čeľadníka sa navrhuje mnohostranné využitie s dôrazom na verejnoprospešný účel,“ uvádza ďalej schválený materiál. V čeľadníku by mali byť priestory komunitného centra, obradná sieň či múzeum, ale aj kaviareň a reštaurácia. Zrevitalizovaný by mal byť aj historický park.

  „Kaštieľ má po realizácii komplexnej pamiatkovej rekonštrukcie, sanácie a zreštaurovaní slúžiť na reprezentačné, stravovacie a ubytovacie účely pre štátne podujatia na najvyššej úrovni, významné medzinárodné návštevy, organizovanie seminárov za účasti najvyšších ústavných činiteľov. Bude poskytovať potrebné technické zázemie pre všetky typy priestorov a činnosti v príslušnom členení,“ dopĺňa materiál. Rekonštrukciou by mali prejsť i ďalšie objekty patriace k pamiatke, napríklad budova vrátnice či socha leva na nádvorí.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum