Viac

  Dostupnosť drog je v Európe vysoká. Hrozbou sú nové látky

  Európa čelí rastúcej hrozbe v podobe vysoko účinných syntetických látok, nových kombinácií drog a meniacich sa spôsobov ich užívania. V novej správe publikovanej v utorok na to upozornilo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA).

  --- Reklama ---

  Podľa neho je dostupnosť drog v Európe naďalej vysoká, pričom na trhu je rôznorodý sortiment a užívatelia drog sú v súčasnosti vystavení širšej škále psychoaktívnych látok, ktoré majú často vysokú účinnosť a čistotu a sú v nových formách, zmesiach a kombináciách. Produkty sa pritom niekedy úmyselne klamlivo predávajú a spotrebitelia nemusia vedieť, čo užívajú, čiže môžu byť vystavení väčšiemu riziku zdravotných problémov vrátane potenciálne smrteľných otráv.

  „Jednou z výziev, ktorým v roku 2024 čelí dohľad nad drogami, je hlbšie pochopenie toho, ktoré drogy sa v skutočnosti užívajú a v akých kombináciách,“ uvádza sa v správe. Druhého júla začne svoju činnosť nová Agentúra Európskej únie pre drogy (EUDA), medzi ktorej priority bude patriť zlepšenie monitorovania spôsobov užívanie viacerých látok a pochopenie toho, čo predstavuje účinnú prevenciu, liečbu a intervencie na zníženie škôd. Okrem toho EUDA posilní svoje analytické kapacity prostredníctvom novej siete forenzných a toxikologických laboratórií na úrovni Európskej únie (EÚ).

  V novej správe publikovanej v utorok na to upozornilo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.Zdroj: Shutterstock

  Do konca roku 2023 EMCDDA monitorovalo viac ako 950 nových psychoaktívnych látok. Až 26 z nich bolo pritom v Európe vlani nahlásených po prvý raz.

  --- Reklama ---

  Najčastejšie užívaným nelegálnym opioidom v Európe zostáva heroín, ktorý predstavuje významný podiel na zdravotných problémoch spojených s užívaním nelegálnych drog. Trh s opioidmi na kontinente je však čoraz zložitejší a objavujú sa na ňom rôznorodé látky. Syntetické opiody v Európe zohrávajú v porovnaní so Severnou Amerikou relatívne malú úlohu, no napríklad v Pobaltí majú významné postavenie. Zmienená správa vystríha, že je potrebné zlepšiť pripravenosť na prípadné zmeny na trhu, a to zabezpečením primeranej prevencie a liečby vrátane prístupu k agonistom opioidov a službám znižovania škôd, ako aj sprístupnením dostatočných zásob naloxónu, lieku na zvrátenie predávkovania drogami.

  Členské štáty EÚ už šiesty rok v rade zaistili rekordné množstvo kokaínu, ktorého celkové množstvo v roku 2022 bolo 323 ton. Záchyty v Európe pritom už prevyšujú tie v Spojených štátoch, ktoré boli v minulosti považované za najväčší trh s touto drogou na svete. Správa EMCDDA ukazuje, že Belgicko (111 ton), Španielsko (58,3 tony) a Holandsko (51,5 tony) predstavujú 68 percent celkového zaisteného množstva. To podľa odborníkov odráža skutočnosť, že sa obchodníci s drogami naďalej zameriavajú na logistické dodávateľské reťazce.

  Nové výzvy prináša trh s kanabisom. Produkty z kanabisu sú v súčasnosti čoraz rozmanitejšie a zahŕňajú napríklad vysokoúčinné extrakty a produkty určené na konzumáciu. Objavujú sa tiež správy, že do niektorých produktov predávaných na nelegálnom trhu ako kanabis môžu byť pridávané prímesi silných syntetických kanabinoidov. Vlani pritom do systému včasného varovania EÚ nahlásili deväť nových kanabinoidov, z ktorých štyri boli polosyntetické.

  V ostatnom roku podľa odhadov užilo kanabis približne 8 percent, resp. 22,8 milióna, dospelých Európanov vo veku 15 – 64 rokov. U mladých dospelých (15 – 34 rokov) sa prevalencia zvýšila na 15 percent.

  Hlavným posolstvom tohtoročnej správy je, že polyužívanie, teda užívanie dvoch a viac psychoaktívnych látok súčasne alebo postupne, je v súčastnosti v Európe bežné. EMCDDA upozorňuje, že tento spôsob užívania drog môže zvýšiť zdravotné riziká a skomplikovať poskytovanie intervencií. Tieto problémy sa ďalej komplikujú, ak sa kombinácie drog konzumujú nevedome.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov