Viac

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov. Vyplýva to z vyšetrovania trojčlennej komisie (COI), podľa ktorej činy Izraela zahŕňajú aj zločiny proti ľudskosti pre obrovské straty na životoch civilistov. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a AFP.

  --- Reklama ---

  Zistenia komisie boli zverejnené v stredu a sú založené na dvoch správach, ktoré sa zameriavajú na októbrový útok Hamasu, v dôsledku ktorého vojna vypukla, a na následnú reakciu Izraela.

  Správy sledujú konflikt v Gaze do konca decembra. Podľa nich sa obe strany konfliktu dopustili vojnových zločinov vrátane mučenia, vrážd, úmyselného zabíjania, bezočivosti voči osobnej dôstojnosti jednotlivcov a neľudského a krutého zaobchádzania.

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael tiež spáchal ďalšie vojnové zločiny vrátane používania hladu ako spôsobu vedenia vojny. Podľa komisie Izrael Gazanom nielenže neposkytol základné potreby, ako sú jedlo, voda, prístrešie a lieky, ale tiež bránil tomu, aby tieto nevyhnuté veci dodali iné strany.

  --- Reklama ---

  Niektoré z vojnových zločinov pritom zahŕňajú aj zločiny proti ľudskosti spáchané Izraelom, uvádza COI. Reuters upozorňuje, že tento termín sa používa pre najvážnejšie medzinárodné zločiny, ktoré sú vedome páchané v rámci rozsiahlych a systematických útokov proti civilistom.

  „Ohromný počet civilných obetí v Gaze a ničenie civilných objektov a infraštruktúry sú neodvratným následkom stratégie prijatej s úmyslom spôsobiť čo najväčšiu škodu ignorujúc princípy rozlišovania, úmernosti a obozretnosti,“ uvádza COI vo vyhlásení.

  Zistenia COI sú založené na rozhovoroch s obeťami a svedkami, satelitných záberoch, lekárskych správach či informáciách z otvorených overených zdrojov. Dôkazy zozbierané orgánmi, ktoré majú mandát OSN, sú pritom niekedy používané aj Medzinárodným trestným súdom (ICC) pri stíhaní vojnových zločinov.

  Izrael s vyšetrovacou komisiou nespolupracoval a v stredu po zverejnení výsledkov vyšetrovania ju obvinil zo „systematickej diskriminácie namierenej proti Izraelu“.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive

  Parlamentné voľby vo Francúzsku vyhrala ľavica

  V Česku vystrája počasie

  V susednom Česku vystrája počasie. Búrky tam majú prvú obeť