Viac

  V školstve bude podľa analýz ročne chýbať 1500 – 2100 učiteľov

  Nedostatok učiteľov predstavuje veľký problém. V školstve na Slovensku bude chýbať každý rok dodatočne 1500 učiteľov do roku 2024. Následne v ďalších piatich rokoch 2100 učiteľov ročne. Vyplýva to z analýz Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP).

  --- Reklama ---

  Nedostatok učiteľov

  Najvážnejší nedostatok je v Bratislavskom kraji, zatiaľ čo Prešovský kraj je na tom najlepšie. Uviedla to generálna riaditeľka IVP Zuzana Baranovičová s tým, že akútny nedostatok učiteľov je v predmetoch fyzika, matematika a informatika. Hrozba nedostatku učiteľov z dôvodu starnutia je najmä pri odborných predmetoch.

  Hlavné príčiny nedostatku sú nízka atraktivita učiteľského povolania, rast žiackej populácie, starnutie existujúcich učiteľov a ich odchody do dôchodku. „Navrhovali sme viacero opatrení, ktoré sa týkajú oblastí, ako je finančné ohodnotenie, pracovné podmienky kontinuálny alebo profesijný rozvoj učiteľov. Považujeme za veľmi dôležité hovoriť aj o spoločenskom povedomí o tejto profesii, kde si myslíme, že by sme mali aj v rámci spoločnosti lepšie komunikovať práve dôraz a dôležitosť profesie učiteľa ako takej,“ zdôraznila Baranovičová.

  nedostatok učiteľovZdroj: TASR

  Riešení je mnoho

  Ako uviedol poradca ministra Roman Baranovič, je potrebné uvažovať o zvýšení platových taríf alebo možnosti celospoločenskej diskusie o platovom automate. Riešením by podľa neho bolo zavedenie regionálnych príplatkov, prípadne úprava normatívu podľa regiónov prostredníctvom koeficientu ekonomickej rovnováhy (KER).

  --- Reklama ---

  „Snažili sme sa navrhnúť nástroj, ktorý sa dá pomerne ľahko implementovať a je kompatibilný so systémom, ktorý máme na školách už dnes,“ zdôraznil. Tento nástroj by podľa neho pomohol vyrovnať nerovnováhu medzi jednotlivými regiónmi, pričom by bral do úvahy ekonomickú silu daného regiónu.

  Analytici tiež odporúčajú zvýšiť osobné príplatky a odmeny pre učiteľov, ako aj poskytovať stabilizačné pôžičky pre študentov učiteľstva nedostatkových aprobácií. Priblížili, že nízky prechod absolventov učiteľstva do škôl a vysokú mieru odchodov začínajúcich učiteľov by na základe návrhov IVP mohlo čiastočne vyriešiť zvýhodnenie hypotéky a overenie využívania učiteľskej pôžičky. Podpora budovania vzťahov medzi rodinami, komunitou a školou môže podľa nich zvýšiť uznávanie učiteľov.

  Zníženie základného úväzku začínajúcich a uvádzajúcich učiteľov a zlepšenie možností pre profesijný rast sú ďalšie navrhované kroky. Tiež je podľa nich dôležité vyhodnotiť spokojnosť supervízorov a mentorov v regionálnych centrách podpory učiteľov. Vhodné by bolo vytvorenie novej pozície – mentora pre riaditeľov.

  Z prieskumov vyplýva, že časť učiteľov vníma prípravu na toto povolanie za nedostatočnú a zmienili sa aj o bariérach v kontinuálnom vzdelávaní. Preto je podľa analytikov potrebné navrhnúť systém opatrení na zvýšenie kvality učiteľských študijných programov, zmapovať systém podpory učiteľov v kontinuálnom vzdelávaní a navrhnúť odporúčania. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR tiež odporúča vytvoriť portál s dostupnými vzdelávacími aktivitami a možnosťou ich hodnotenia.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Trnavský poslanec neberie za svoju prácu ani euro, poslanecké odmeny necháva mestu

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Ceny palív sa udržia na znížených úrovniach, analytik dokonca vidí priestor aj na zlacňovanie

  Robert Fico, Peter Pellegrini, NR SR

  Strana Smer by podporila Pellegriniho prípadnú prezidentskú kandidatúru

  SHMÚ upozorňuje na poľadovicu, očakáva aj sneženie a tvorbu snehových jazykov

  Slovensko sa zahalilo do snehu. Na týchto miestach napadne až 35 centimetrov

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  O predvianočné brigády sa zvýšil záujem, najmä však u pracujúcich

  Falošný policajt

  Mimoriadne pátranie: Zmizol len 4-ročný chlapček z Bratislavy. Ak ste ho videli, kontaktujte políciu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu

  Ľudia by si mali dávať pozor na kupovanie zvierat z nelegálneho chovu