Viac

  Izrael v reakcii na útoky z pásma Gazy nariadil mobilizáciu záložníkov

  Izraelský minister obrany Joav Galant nariadil v sobotu mobilizáciu záložníkov v reakcii na rozsiahle raketové útoky z pásma Gazy na izraelské územie. Izrael už začal útočiť na ciele v pásme Gazy. TASR správu prevzala z agentúr AP a DPA.

  --- Reklama ---

  Hovorkyňa izraelského ministerstva obrany uviedla, že mobilizácia sa má uskutočniť na základe požiadaviek izraelskej armády.

  Vodca islamistického hnutia Hamas Muhammad Dajf v sobotu oznámil, že táto ozbrojená skupina začala novú vojenskú operáciu proti Izraelu. „Čo je veľa, to je veľa,“ uviedol Dajf vo svojom vyhlásení, píše AP. Palestínčanov vyzval, aby sa zapojili do boja. Hnutie Hamas podľa jeho slov vypálilo na Izrael viac než 5000 rakiet.

  útoky z pásma Gazy

  Izraelské obranné sily (IDF) hlásili, že na územie Izraela preniklo z pásma Gazy viacero ozbrojených Palestínčanov. „Obyvatelia v oblasti okolo pásma Gazy boli požiadaní, aby zostali vo svojich domovoch,“ uviedli IDF na sociálnej sieti X.

  --- Reklama ---

  Izraelská armáda v Jeruzaleme aktivovala sirény varujúce pred leteckými útokmi. Záchranné služby hlásili na juhu Izraela jednu obeť na životoch a viacero zranených.

  Rozsiahle útoky z pásma Gazy prišli neočakávane. Situácia v Izraeli a na ním okupovanom Západnom brehu Jordánu je však už dlho napätá, dodáva DPA. Od začiatku roka prišlo pri útokoch o život 27 Izraelčanov, jeden Ukrajinec a jeden Talian. V tom istom období zahynulo viac než 200 Palestínčanov počas izraelských vojenských zásahov.

  Izrael okupuje Západný breh a východnú časť Jeruzalema od šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínčania si však tieto územia nárokujú pre svoj budúci nezávislý štát – s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Medzinárodný filmový festival v Karlových Varoch: Cenu dostane aj Viggo Mortensen známy z Pána prsteňov

  Rusko a Severná Kórea podpísali zmluvu o strategickom partnerstve

  Britský herec Ian McKellen sa v nemocnici zotavuje z pádu z pódia, ktorý utrpel v pondelok večer počas predstavenia v divadle v Londýne.

  Predstaviteľ Gandalfa skončil v nemocnici. Herca odviezli priamo počas divadelného predstavenia

  Vo vojenskom obvode v Česku vybuchla munícia, sú tam zranení

  V Kyjive sa uskutočnil dúhový pochod

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD