Viac

  V centrále NATO slávnostne vztýčili vlajku Švédska

  Pred budovou sídla Severoatlantickej aliancie v Bruseli v pondelok krátko po poludní slávnostne vztýčili vlajku Švédska, ktoré sa oficiálne stalo 32. členským štátom NATO vo štvrtok 7. marca, informuje TASR.

  --- Reklama ---

  Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v krátkom príhovore privítal Švédsko v „týchto kritických chvíľach pre našu bezpečnosť“. Švédsko ako členská krajina podľa neho urobí Alianciu silnejšou a bezpečnejšou.

  „Vstup Švédska ukazuje, že dvere NATO ostávajú otvorené a každá krajina musí mať možnosť vybrať si svoju cestu,“ vyhlásil Stoltenberg s tým, že za tento princíp Ukrajina bojuje priamo na fronte proti ruskej armáde.

  Pred budovou sídla Severoatlantickej aliancie v Bruseli v pondelok krátko po poludní slávnostne vztýčili vlajku Švédska.

  Kristersson poznamenal, že Švédsko sa na členstvo v Aliancii pripravovalo celé desaťročia a osobitne počas uplynulých dvoch rokov, odkedy si spolu s Fínskom podalo prihlášku o vstup v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

  --- Reklama ---

  Ako pripomenul, Švédsko bolo v programe spolupráce Aliancie jej s nečlenskými štátmi Partnerstvo za mier od vzniku projektu v roku 1994 a následne s členmi NATO absolvovalo mnoho spoločných vojenských cvičení. „Po ruskej invázii bolo pre nás členstvo v NATO jedinou rozumnou možnosťou,“ uviedol.

  Podľa Kristerssona Švédsko, nachádzajúce sa na „územnej križovatke severnej Európy“, posilní Alianciu vďaka svojej armáde, ktorá je silná na zemi, mori i vo vzduchu, ale tiež modernému vojenskému priemyslu. Upozornil, že Švédsko zdvojnásobilo svoj obranný rozpočet a od tohto roka presahuje dve percentá HDP.

  Švédsko sa oficiálne stalo členom NATO vo štvrtok 7. marca, keď prístupový protokol ratifikovaný všetkými členskými štátmi uložili na americkom ministerstve zahraničných vecí, ktoré je kustódom Severoatlantickej zmluvy, a príslušné dokumenty si od Kristerssona následne osobne prevzal aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur