Viac

  Univerzita Komenského stále viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolí Slovenska

  Univerzita Komenského (UK), dlhodobo považovaná za najlepšiu slovenskú vysokú školu, čoraz viac zaostáva za najlepšími univerzitami v okolitých krajinách Slovenska.

  --- Reklama ---

  Prepad v medzinárodnom hodnotení

  V rokoch 2016 – 2018 sa Univerzita Komenského ešte umiestňovala medzi 601. a 800. miestom v rebríčkoch Times. Dnes však slovenské vysoké školy už nepatria ani medzi 1000 najlepších. Uviedla to analytická jednotka Úradu vlády SR – Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA) na sociálnej sieti.

  Naopak, naši susedia, s výnimkou Česka, zlepšujú svoje postavenie v týchto rebríčkoch. Maďarsko a Poľsko majú jednu univerzitu umiestnenú medzi 500 najlepšími, zatiaľ čo Rakúsko sa môže pochváliť až siedmimi.

  Univerzita Komenského zaostáva za najlepšími univerzitami v okolitých krajináchZdroj: TASR
  TASR

  Celková situácia sa zlepšuje

  Pozitívnou správou je nárast počtu slovenských vysokých škôl, ktoré spĺňajú kritériá pre rebríčky Times a QS, aj keď sa umiestňujú na nižších priečkach. Počet týchto škôl sa od roku 2015 zvýšil z nuly na sedem. To podľa ISA naznačuje zlepšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.

  --- Reklama ---

  Hoci má Slovensko menej univerzít v týchto rebríčkoch v porovnaní so susednými krajinami, je situácia pri pohľade na celkový počet vysokých škôl pozitívnejšia. Slovensko má voči Poľsku, Maďarsku aj Rakúsku viac škôl, ktoré sa dostali do týchto medzinárodných rebríčkov.

  Podmienky na zaradenie do rebríčka Times zahŕňajú sedem kritérií. Je to napríklad počet publikácií, poskytovanie všetkých stupňov vysokoškolského štúdia a medzinárodná akademická spolupráca. „Slovenské univerzity najvýraznejšie zaostávajú najmä v počte citácií, v kvalite výskumu a v skupine indikátorov ‚výučba‘ a ‚spolupráca so zahraničím‘,“ dodali.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval podaním trestného oznámenia na generálnej prokuratúre za údajné zneuctenie štátnych symbolov.

  Taraba podal trestné oznámenie v súvislosti s Dúhovým prideom. Údajne došlo k hanobeniu štátneho znaku

  Povolenie na prevádzku má 172 umelých kúpalísk a 536 bazénov. V prevádzke je aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou.

  Slovenskí hygienici vydali varovanie. Tieto prírodné kúpaliská nie sú vhodné na kúpanie

  Polícia hľadá svedkov udalosti v Parchovanoch, pri ktorej zomrel muž

  Slovensko podľa NBS starne a naša ekonomika s ním. Výkonnosť zdravotníctva kríva

  Svet zasiahol obrovský výpadok. Pocítilo to aj letisko v Košiciach

  Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

  Poslanca za SNS fyzicky napadli. Polícia začala trestné stíhanie

  Finančná správa prijala historicky najvyšší počet podaných daňových priznaní