Viac

  Prístupový proces Čiernej Hory do EÚ sa zastavil

  Prístupový proces Čiernej Hory do EÚ sa zastavil, upozornil výbor pre zahraničné veci Európskeho parlamentu (EP) v správe prijatej v stredu v Bruseli. Informuje o tom spravodajca TASR.

  --- Reklama ---

  Krajina robí veľké pokroky

  Poslanci ocenili dlhodobý záväzok Čiernej Hory k integrácii do EÚ, ktorý má aj vysokú podporu verejnosti. Podľa správy však neschopnosť dosiahnuť konsenzus v otázkach národného záujmu medzi tamojšími stranami spomalili pokrok v reformách súvisiacich s EÚ a uvrhli krajinu do inštitucionálnej krízy.

  Za správu hlasovalo 51 poslancov výboru, traja boli proti a osem sa zdržalo. Odporúča sa v nej potreba dosiahnuť politickú stabilitu. Takisto je potrebný výrazný pokrok najmä pri reforme justície a volebného systému. Správa zdôrazňuje význam v boja proti organizovanému zločinu a korupcii.

  Členovia výboru pre zahraničné veci privítali, že Čierna Hora dodržiava spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Ide napríklad o sankcie po spustení ruskej agresie proti Ukrajine v roku 2022.

  --- Reklama ---
  Prístupový proces Čiernej Hory do EÚ sa zastavilZdroj: Shutterstock

  Prístupový proces Čiernej Hory do EÚ brzdia problémy

  Poslanci EP zdôraznili, že sú vážne znepokojení zahraničným zasahovaním do vnútorných záležitostí. Konkrétne ide destabilizačné snahy, hybridné hrozby a dezinformačné kampane aktérov z Ruska, Číny a Srbska.

  Vzhľadom na predchádzajúcu zadlženosť Čiernej Hory voči Číne europoslanci vyzvali vládu, aby znížila hospodársku závislosť od Číny. Navrhli využívať hospodársky a investičný plán pre západný Balkán a iniciatívu EÚ Global Gateway.

  Vyzvali tiež Čiernu Horu, aby do konca roka 2023 uskutočnila odkladané sčítanie obyvateľstva a bytov bez politického zasahovania a sčítania uznaných národnostných menšín bez obáv, že ich predstavitelia budú zastrašovaní alebo trestne stíhaní.

  „Správa poukazuje na veľké vnútropolitické nepokoje v Čiernej Hore a ďalší rok stagnácie na ceste krajiny k členstvu v EÚ. Poslanci EP očakávajú čo najskoršie vytvorenie proeurópskej vlády, ktorá bude jasne a jednoznačne podporovať európske politiky a hodnoty v súlade s očakávaniami výraznej väčšiny občanov krajiny,“ uviedol chorvátsky europoslanec Tonino Picula, spravodajca EP pre túto otázku.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Peter Strhan
  Peter Strhan
  Na EMEFKA Daily sa venujem predovšetkým aktuálnym správam zo Slovenska aj zo sveta. Je mi blízka história a politika.

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Celkovo 994 antisemitských incidentov zaznamenali v Nemecku v prvom mesiaci vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

  Nemecko zažilo od 7. októbra takmer 1000 antisemitských incidentov

  Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra hackerskej skupiny operujúcej z Ukrajiny. Gang pracoval s ransomvérom.

  Policajti z viacerých krajín na Ukrajine zadržali lídra hackerskej skupiny

  Nepriaznivé zimné počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať obetí na životoch a 23 zranených.

  Nepriaznivé počasie si na Ukrajine vyžiadalo už desať mŕtvych

  Súd v Pekingu v pondelok otvoril nové pojednávanie v prípade odškodného pre rodiny pasažierov zmiznutého letu MH370.

  Príbuzní pasažierov zmiznutého letu Malaysia Airlines žiadajú nové vyšetrovanie

  Straty ruskej armády na Ukrajine sú obrovské

  Rusko na Ukrajine za posledných 6 týždňov stratilo najviac vojakov od začiatku invázie

  V Českej republike sa v pondelok koná veľký štrajk proti vládnemu konsolidačnému balíčku.

  V Česku prebieha rozsiahly štrajk učiteľov

  Ruská armáda oznámila, že postúpila severozápadne a juhovýchodne od mesta Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

  Rusi obsadili časť priemyselnej zóny v meste Avdijivka

  Izrael zabil na Západnom brehu Jordánu najmenej osem ľudí, tvrdia Palestínčania