Viac

  Troch Fínov odsúdili za plánovanie rasovo motivovaných útokov so zbraňami z 3D tlačiarne

  Troch Fínov hlásiacich sa k neonacistickej ideológii v utorok uznali vinných zo spáchania trestných činov s teroristickým úmyslom. Tie zahŕňali plánovanie rasovo motivovaných útokov proti migrantom, kritickej infraštruktúre a ich domnelým politickým oponentom. Podľa verejnoprávneho vysielateľa YLE je to prvé odsúdenie za terorizmus v súvislosti s krajne pravicovou ideológiou.

  --- Reklama ---

  Hlavný podozrivý Viljam Lauri Antero Nyman dostal od súdu pre kraj Päijät-Häme trest odňatia slobody na tri roky a štyri mesiace za obvinenia zo závažných trestných činov so strelnými zbraňami spáchaných s teroristickým úmyslom, ako aj z výcviku na spáchanie teroristického činu a jedného obvinenia súvisiaceho s narkotikami. Jeho dvoch komplicov odsúdili na rok a deväť mesiacov väzenia a podmienečný sedemmesačný trest za trestné činy súvisiace s terorizmom, okrem iného za výrobu zbraní a výcvik na ich použitie.

  plánovanie rasovo motivovaných útokovZdroj: SITA

  Štvrtého obžalovaného v prípade odsúdili na rok a dva mesiace väzenia za trestné činy súvisiace so strelnými zbraňami, ktoré neboli spáchané s teroristickým úmyslom.

  Muži sa dopustili trestných činov v rokoch 2021 až 2023. Podľa prokurátorov si prostredníctvom 3D tlačiarne zaobstarali poloautomatické zbrane na prípravu rasovej vojny voči ich oponentom. Obžalovaní verili, že ochrana nadradenosti bieleho obyvateľstva ospravedlňuje použitie násilia proti domnelým nepriateľom vrátane imigrantov, etnických a náboženských menšín a antifašistov. Muži tiež plánovali útoky na kľúčovú infraštruktúru, ako sú železnice a elektrická sieť.

  --- Reklama ---

  Policajné vyšetrovanie ukázalo, že činnosť obvinených nepokročila do úrovne prípravy na konkrétny teroristický čin.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval v utorok do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny

  Orbán pricestoval do Kyjeva na svoju prvú návštevu Ukrajiny od začiatku vojny

  Najmenej 15 policajtov a niekoľko civilistov, vrátane pravoslávneho kňaza, zabili v nedeľu v ruskej Dagestanskej republike militanti.

  Ozbrojenci zabili v Dagestane 15 policajtov a niekoľko civilistov

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Najžiadanejšími pracovníkmi na Slovensku sú stále informatici. Zvýšil sa aj záujem o absolventov strojníckej fakulty

  Na pôde Mestského súdu Bratislava I dnes pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy študenta Daniela Tupého z roku 2005.

  Proces v kauze vraždy Daniela Tupého pokračuje výsluchom svedkov

  Prezidentské voľby zatiaľ priniesli 2 incidenty. V Kolárove riešili takúto bizarnosť

  Fínska polícia oznámila, že motívom streľby na základnej škole pri ktorej zomrelo dieťa a ďalšie dve utrpeli ťažké zranenia, bola šikana.

  Fínska polícia tvrdí, že motívom utorkovej streľby v škole bola šikana

  Vláda navrhuje parlamentu schváliť návrh ústavného zákona o možnom odstrele rizikových medveďov v skrátenom legislatívnom konaní.

  Začne sa na Slovensku s odstrelom medveďov? Vláda o tom chce rozhodnúť urýchlene