Viac

  TANAP vnadí divé zvieratá vrátane medveďov, tvrdí My sme les

  Správa Tatranského národného parku vnadí divé zvieratá vrátane medveďov do blízkosti turisticky vychytených osád Vysokých Tatier. Tvrdí to občianska iniciatíva My sme les. Ako informovala, v minulom týždni zaznamenala viacero prípadov vnadenia kukuričnou silážou. Pripomína, že ide o činnosť, na ktorú je potrebný súhlas orgánu ochrany prírody, inak je nelegálna. Iniciatíva sa obráti na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, pričom informáciu o podnete postúpi aj lesnému úradu.

  --- Reklama ---

  Iniciatíva upozornila na prípad v súvislosti s medializovanými incidentmi s medveďmi. „Viaceré nami zdokumentované vnadiská sa nachádzali vo vzdialenosti len niekoľko stoviek metrov od ľudských sídiel, čo považujeme za trestuhodné vystavovanie miestnych obyvateľov a turistov riziku stretov s medveďmi. Považujeme za absurdné, že zástupcovia ministerstva životného prostredia zároveň s ignorovaním či dokonca podporovaním takejto činnosti útočia na ochranárov a vinia ich zo zodpovednosti za problémy s medveďmi,“ uviedli.

  Správa Tatranského národného parku údajne vnadí divé zvieratá vrátane medveďov do blízkosti turisticky vychytených osád Vysokých Tatier. Zdroj: TASR

  Aktivisti tvrdia, že len v okolí Smokovcov v tieto dni zdokumentovali celkovo tri vnadiská, ktoré sú pravdepodobne určené predovšetkým na prilákanie jeleňov. Problém však podľa nich je, že za touto potravou prichádzajú aj medvede, ktorých pobytové znaky, vrátane čerstvých stôp, na vnadiskách zaznamenali. „Vzhľadom na to, že všetky tieto vnadiská sa nachádzajú priamo vo vlastnom území Tatranského národného parku a v blízkosti ľudských sídel, ide z nášho pohľadu o priamy príspevok k zvyšovaniu konfliktných situácií medzi medveďom a človekom,“ skonštatoval Karol Kaliský z iniciatívy.

  Vnadisko na Žákovskej poľane je podľa Kaliského situované uprostred šiestich tatranských obcí a približne 250 metrov od cyklotrasy, dva zákrmy nad Tatranskými Zrubmi sú 300 a 400 metrov od žltej turistickej značky. „Jeden z nich leží dokonca na hranici Národnej prírodnej rezervácie Slavkovská dolina,“ dodal. Enviroaktivisti tak hovoria o národnom parku ako lesnom závode či elitnom poľovnom revíre pre pár vyvolených.

  --- Reklama ---

  „Tieto naše zistenia sú o to šokujúcejšie, že po miernej zime, akú sme tento rok zaznamenali pod Tatrami, zvieratá naozaj netrpia núdzou. Ich prikrmovanie vedie k ich neprirodzene vysokej koncentrácii na jednom mieste, čo spôsobuje nadmerné poškodzovanie lesných porastov ohryzom,“ poznamenal Kaliský. Uvedené zistenia podľa Ondreja Kameniara z My sme les nasvedčujú, že rezort životného prostredia nemá na vyriešení problému s medveďmi reálny záujem, skôr mu ide o posilnenie pozície poľovníctva, prípadne využívanie medvedej témy v politickom boji.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur