Viac

  Transplantácie srdca na Slovensku stagnujú pre nedostatok darcov

  Počet transplantácií srdca na Slovensku v poslednej dobe stagnuje na približne dvadsať ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov. Hlavným dôvodom je nedostatok darcov. Poukázala na to primárka Oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Eva Goncalvesová pri príležitosti 26. výročia prvej transplantácie srdca na Slovensku.

  --- Reklama ---

  „Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Počet pacientov, ktorí by takúto liečbu potrebovali, sa neustále zvyšuje. Ide o celosvetový trend,“ priblížila hovorkyňa NÚSCH Soňa Valášiková. Koncom roka 2023 ústav evidoval na čakacej listine na transplantáciu 34 pacientov.

  Počet transplantácií srdca na Slovensku v poslednej dobe stagnuje na približne dvadsať ročne, čo zďaleka nezodpovedá počtu čakateľov.

  Prvú transplantáciu srdca na Slovensku vykonal lekársky tím pod vedením Viliama Fischera v noci z 20. na 21. marca 1998. Pacientom bol vtedy 58-ročný Štefan Petrík z Jura nad Hronom. S transplantovaným srdcom žil 9,5 roka, pričom nezomrel na srdcové ochorenie. Systematický program transplantácie srdca na Slovensku založil Juraj Fabián.

  V súčasnosti má NÚSCH za sebou 432 úspešných transplantácií srdca, z čoho bolo 413 dospelých pacientov a 19 detí. „NÚSCH tiež prebral do dlhodobej starostlivosti 58 slovenských občanov, ktorí podstúpili transplantáciu srdca v zahraničí, prevažne v Českej republike do roku 1998,“ doplnila Valášiková. Podotkla, že ide o jediné pracovisko na Slovensku, kde sa transplantácie srdca vykonávajú. „Rozsah skúseností, aj výsledky programu transplantácie srdca v NÚSCH sú porovnateľné s najvyspelejšími pracoviskami v Európe,“ skonštatovala Goncalvesová.

  --- Reklama ---

  Historicky prvú transplantáciu srdca na svete uskutočnil Christiaan Neethling Barnard 3. decembra 1967 v Kapskom Meste. Zákroku sa podrobil 55-ročný muž s ťažkým poškodením a globálnym zlyhávaním myokardu. V bývalom Československu vykonali prvú transplantáciu 9. júla 1968. „Podľa dostupných údajov to bola 25. transplantácia srdca na svete vôbec,“ dodala hovorkyňa.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň

  Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je novozvolený prezident a predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 49 percent opýtaných.

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pelllegrini