Viac

  Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž dal Googlu pokutu 250 miliónov eur

  Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž v stredu oznámil, že udelil spoločnosti Google pokutu 250 miliónov eur za porušenie pravidiel v oblasti duševného vlastníctva vydavateľov a médií. Poukázal pritom na obavy zo služieb umelej inteligencie (AI) spoločnosti Google. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

  --- Reklama ---

  Úrad Autorité de la concurrence uviedol, že chatbot Bard od Googlu poháňaný umelou inteligenciou pri výcviku preberal obsah vydavateľstiev a tlačových agentúr bez toho, aby ich o tom informoval.

  Google sa zaviazal, že nebude spochybňovať fakty v rámci konania o urovnaní sporu, uviedol úrad a dodal, že spoločnosť navrhla tiež sériu nápravných opatrení na odstránení určitých nedostatkov. Pokuta súvisí so sporom o autorské práva vo Francúzsku na základe sťažností najväčších spravodajských organizácií v krajine vrátane Agence France Presse (AFP).

  Francúzsky úrad pre hospodársku súťaž oznámil, že udelil spoločnosti Google pokutu 250 miliónov eur za porušenie pravidiel.Zdroj: Shutterstock

  Zdalo sa, že spor bol vyriešený v roku 2022, keď americký technologický gigant stiahol svoje odvolanie sa proti pôvodnej pokute vo výške 500 miliónov eur, ktorá bola udelená na konci vyšetrovania Autorité de la concurrence.

  --- Reklama ---

  V stredajšom vyhlásení však úrad uviedol, že Google porušil podmienky štyroch zo siedmich záväzkov v rámci dohody vrátane rokovaní s vydavateľmi a poskytovania transparentných informácií.

  Dozorný úrad spomenul najmä chatbota AI Bard, ktorého Google spustil v roku 2023 a ktorý bol trénovaný na údajoch z médií a tlačových agentúr bez toho, aby boli o tom informovaní.

  „Následne Google prepojil používanie obsahu, ktorého sa týka jeho služba umelej inteligencie, so zobrazením chráneného obsahu,“ uviedol úrad a dodal, že tým Google bráni vydavateľom a tlačovým agentúram vyjednávať o spravodlivých cenách.

  Mnohí vydavatelia, autori a redakcie sa snažia obmedziť automatické zhromažďovanie údajov službami AI o ich online obsahu bez ich súhlasu a bez primeranej kompenzácie.

  Denník New York Times v roku 2023 zažaloval konkurentov spoločnosti Google Microsoft a OpenAI, tvorcu populárnej platformy umelej inteligencie ChatGPT, a obvinil ich z používania miliónov článkov novín bez povolenia pri výcviku chatbotov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia