Viac

  Svetová banka a OSN: Na obnovu Ukrajiny treba takmer 500 miliárd eur

  Vojna na Ukrajine spôsobila za takmer dva roky svojho trvania priame škody vo výške najmenej 152 miliárd dolárov (približne 142 miliárd eur). Ku koncu minulého roka sa náklady na rekonštrukciu a obnovu Ukrajiny počas nasledujúcich desiatich rokov odhadujú najmenej na 486 miliárd dolárov (okolo 453 miliárd eur).

  --- Reklama ---

  Vyplýva to zo spoločnej správy ukrajinskej vlády, Svetovej banky a Organizácie Spojených národov zverejnenej vo štvrtok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

  Najviac zasiahnutými oblasťami sú bývanie (37 percent), doprava (22 percent), obchod a priemysel (desať percent), poľnohospodárstvo a energetika (po sedem percent).

  Ako základ pre výpočty odhadov nákladov potrebných na rekonštrukciu a obnovu Ukrajiny počas nasledujúcich desiatich rokov bolo použité obdobie od začiatku vojny (24. februára 2022) do 31. decembra 2023. Finančné straty spôsobené vojnou v tomto období sa odhadujú na 499 miliárd dolárov (okolo 465 miliárd eur).

  --- Reklama ---

  Z dôvodu malých posunov na fronte sa priame škody v porovnaní s obdobím približne pred rokom (135 miliárd dolárov) výrazne nezvýšili.

  Zdroj: TASR/AP

  „V roku 2023 došlo k pravidelným, intenzívnym útokom na infraštruktúru Ukrajiny, najmä na juhovýchode, ktoré zasiahli mnohé regióny,“ píšu autori správy.

  Poškodených bolo okolo 8400 kilometrov diaľnic, rýchlostných ciest a iných štátnych ciest, viac ako 200 železničných staníc a 150 železničných mostov. K decembru 2023 bolo odhadom 5,9 milióna obyvateľov Ukrajiny registrovaných v Európe ako utečenci, 3,7 milióna ľudí malo k októbru 2023 štatút vnútorných utečencov.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov