Viac

  Grécko legalizovalo manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Stalo sa tak 16. krajinou EÚ, ktorá to povoľuje

  Grécko sa vo štvrtok stalo prvou ortodoxnou kresťanskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Udialo sa tak napriek odporu vplyvnej sociálne konzervatívnej gréckej cirkvi.

  --- Reklama ---

  Za návrh zákona, ktorý vypracovala stredopravá vláda premiéra Kyriakosa Mitsotakisa, hlasovalo v 300-člennom parlamente dovedna 176 poslancov.

  Mitsotakis po hlasovaní na platforme X uviedol, že Grécko „je hrdé na to, že sa stalo 16. krajinou Európskej únie, ktorá uzákonila manželstvá rovnakého pohlavia“. „Je to míľnik pre ľudské práva, ktorý odráža dnešné Grécko – progresívnu a demokratickú krajinu, ktorá sa zanietene hlási k európskym hodnotám,“ podotkol Mitsotakis.

  Proti legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia protestovala hlavne vplyvná pravoslávna cirkev v krajine. Svätá synoda, najvyšší výkonný orgán gréckej ortodoxnej cirkvi, vydala pred Vianocami stanovisko, v ktorom vyjadrila silný nesúhlas s návrhom. Hlavný argument cirkvi sa sústredil na otázku výchovy detí, pričom cirkev tvrdila, že sa s nimi zaobchádza ako s „doplnkami“ a „spoločenskými zvieratami“ homosexuálnych párov.

  --- Reklama ---

  Prieskumy verejnej mienky naznačovali, že Gréci sú rovnomerne rozdelení v otázke manželstiev osôb rovnakého pohlavia, ale sú proti rozšíreniu úplných rodičovských práv na homosexuálne alebo lesbické páry.

  Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Polícia v Paríži zadržala podozrivého muža z iránskeho konzulátu

  F1: Stroll ovládol jediný tréning na VC Číny. Druhý skončil Piastri, tretí Verstappen

  Izrael v noci zaútočil na Irán. Ide o odvetu za jeho víkendový útok

  Európa chce od Číny dve veci. Nie je však isté či ich dostane

  NHL: Tampa Bay sa pred play off naladila víťazstvom nad Torontom

  Amsterdam zaviedol nové opatrenia proti masovému turizmu

  Bezpečnostné orgány v Rumunsku oznámili, že do krajiny vstúpili ruskí špióni, ktorí boli infiltrovaní medzi ukrajinskými utečencami.

  Rumuni medzi ukrajinskými utečencami zachytili ruských špiónov

  Český Senát umožnil, aby boli prijaté nové pravidlá pre partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Môžu byť prijaté už vo štvrtok.

  Český senát umožnil prijatie nových pravidiel pre zväzky párov rovnakého pohlavia