Takmer polovica krajín sveta zaznamenáva pokles demokratických štandardov. Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného inštitútu pre demokraciu a volebnú podporu (IDEA), ktorú zverejnili vo štvrtok, TASR informuje podľa agentúry AFP.
Inštitút so sídlom vo švédskom Štokholme zistil, že 85 z celkového počtu 173 sledovaných krajín „zaznamenalo za posledných päť rokov pokles aspoň jedného kľúčového ukazovateľa demokratickej výkonnosti“.
„Zhoršenie situácie zažívajú mnohé etablované demokracie… počnúc poklesom rovnosti skupín obyvateľstva v Spojených štátoch, zhoršenia slobody tlače v Rakúsku a prístupu k spravodlivosti v Británii,“ uvádza sa v správe s názvom Globálny stav demokracie 2023.
Spoluautor správy Michael Runey povedal, že stav demokracie sa celosvetovo zhoršuje šiesty rok po sebe. Podľa neho ide o najdlhšiu „recesiu demokracie“ od začiatku zberu údajov v roku 1975. K oslabeniu právneho štátu dochádza aj v krajinách ako Rakúsko, Maďarsko a Peru, uvádza IDEA.
Podľa výsledkov štúdie došlo aj k pozitívnemu vývoju, napríklad pri zlepšeniach v oblasti právneho štátu vo viacerých krajinách strednej Európy vrátane Slovenska (napriek zhoršeniu situácie v Maďarsku a Poľsku) či nižšia miera korupcie a zvýšená politická účasť vo viacerých afrických krajinách.
„Známky nádeje vidíme izolovane v krajinách po celom svete. Celkovo je však obraz stále dosť negatívny,“ dodal Runey.