Viac

  Škody v obciach po zemetrasení aktuálne odhadujú na takmer tri milióny eur

  Škody v obciach na východnom Slovensku, ktoré začiatkom októbra zasiahlo zemetrasenie, sa aktuálne odhadujú na takmer tri milióny eur. Pre TASR to potvrdil prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan s tým, že toto číslo ešte nie je konečné.

  --- Reklama ---

  „Samozrejme, sú to odhadované škody, pretože nemáme ešte započítanú napríklad výstavbu nových studní tam, kde sa stratila voda, alebo opravu vodovodu v škôlke v Ďapalovciach a iné veci, ktoré súvisia so zemetrasením,“ uviedol Harvan s tým, že takisto nemajú ešte vyčíslené škody na kostoloch a cirkevných budovách.

  zemetrasenie na východe slovenskaZdroj: TASR

  Aktuálne sa podľa jeho slov vytvárajú statické posudky pre domy, ktorých majitelia sa rozhodli, že ich chcú zbúrať, pretože sú už neopraviteľné. Všetky dokumenty potrebné k búraniam, ktoré by potom štát verifikoval, sa zasielajú na sekciu krízového riadenia. „Každú žiadosť posudzujú individuálne. Momentálne máme už na sekcii tri domy na posúdenie z okresu Humenné a tento, prípadne budúci týždeň do 12 domov by sme mali dať na sekciu na prehodnotenie na búracie práce, ktoré bude verifikovať štát,“ priblížil Harvan.

  Ako povedal, sú tiež v úzkom kontakte so Slovenskou agentúrou životného prostredia. „Ministerstvo životného prostredia SR sa rozhodlo cez agentúru pomôcť. Chystá sa výzva len pre domy zasiahnuté zemetrasením,“ doplnil Harvan.

  --- Reklama ---

  Východ Slovenska zasiahlo 9. októbra zemetrasenie. Malo silu 4,9 lokálneho magnitúda a epicentrum v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Vo viacerých obciach po ňom zostali materiálne škody.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Kotlár deklaruje, že rozviazal pracovnoprávny vzťah s ministerkou kultúry Šimkovičovou

  Slováci môžu dostávať od štátu 150 eur mesačne. Máš nárok na tento príspevok aj ty?

  Prezidentka nevylučuje veto aj podanie na Ústavný súd v prípade rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry

  Putin bude opäť kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách

  počet fiktívnych živnostníkov na Slovensku

  Aj na Slovensku budú firmy platiť minimálne 15 percent globálnu daň z príjmu

  Na mnohých miestach Slovenska sa môže tvoriť hmla. Hrozia aj povodne

  Šimkovičová má pôsobením v TV Slovan porušovať zákon. Progresívne Slovensko podalo podnet

  Husté sneženie na strednom Slovensku si vyžiadalo svoju daň. Spôsobilo energetickú kalamitu