Viac

  Sony Music rokuje so skupinou Queen o kúpe hudobných práv za miliardu dolárov

  Americká nadnárodná spoločnosť Sony Music rokuje o odkúpení hudobného katalógu britskej rockovej skupiny Queen za jednu miliardu dolárov. TASR o tom informuje na základe štvrtkových správ staníc BBC News a Sky News.

  --- Reklama ---

  Podľa tlačovej agentúry Bloomberg spoločnosť spolupracuje na transakcii s ďalším investorom. Ak sa dohoda uskutoční, bude sa týkať piesní skupiny Queen a všetkého súvisiaceho duševného vlastníctva vrátane práv na logá, hudobné videoklipy, tovar, vydavateľskú činnosť a ďalšie obchodné príležitosti.

  Rokovanie údajne prebieha od minulého roka a nemusí viesť k uzatvoreniu dohody. Ak by sa to podarilo, išlo by o najväčší obchod svojho druhu – dvojnásobok sumy 500 miliónov dolárov, ktorú spoločnosť Sony Music zaplatila v roku 2021 za katalóg tvorby amerického rockera Brucea Springsteena.

  Dohodu komplikuje skutočnosť, že práva na hudobný katalóg Queen v Severnej Amerike vlastní spoločnosť Disney Music Group. Kapela vlastní práva pre zvyšok sveta a ponecháva si aj celosvetové vydavateľské práva – copyright na hudbu a texty.

  --- Reklama ---

  Queen je jednou z komerčne najúspešnejších skupín v histórii, stále zarába ročne desiatky miliónov dolárov. Zisky sa delia rovnakým dielom medzi troch žijúcich členov – gitaristu Briana Maya, bubeníka Rogera Taylora, basgitaristu Johna Deacona a pozostalosť zosnulého speváka Freddieho Mercuryho.

  Zdroj: Profimedia

  Čiastočne je to vďaka úspechu životopisného filmu o skupine „Bohemian Rhapsody“ z roku 2018 a pokračujúcim turné skupiny so spevákom Adamom Lambertom, ale najmä preto, že jej piesne sú stále celosvetovo populárne a mimoriadne lukratívne. Mercury zomrel na komplikácie súvisiace s ochorením AIDS v roku 1991, Deacon formáciu oficiálne opustil v roku 1997.

  Predaj hudobných práv sa v uplynulých rokoch stal veľkým biznisom. Hudobné vydavateľstvá a súkromné kapitálové spoločnosti získali práva na tvorbu hviezd ako David Bowie, Bob Dylan, Neil Young, Sting, Shakira či Beyoncé.

  Nestarnúca povaha hitov znamená, že investori ponúkajú za práva vysoké sumy a lákajú tak umelcov, aby sa vzdali svojich autorských honorárov výmenou za veľkú jednorazovú výplatu. Hudobné práva sa považujú za atraktívnu investíciu, pretože piesne prinášajú peniaze aj po desaťročiach.

  Dohody poskytujú umelcom a ich majetkom okamžitú finančnú istotu, zatiaľ čo držitelia práv dúfajú, že získajú nové zdroje príjmov z hudby prostredníctvom filmových a televíznych licencií, reklamného predaja, cover verzií a tantiém.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Izrael i palestínske militantné hnutia Hamas sa dopustili v prvých fázach vojny v Pásme Gazy vojnových zločinov.

  Izrael i Hamas sa dopustili vojnových zločinov, vyplýva z vyšetrovania OSN

  Mesto bude platiť ľuďom, ktorí si adoptujú psy. Dostanú tretinu minimálky mesačne

  Cudzinec, ktorého minulý týždeň zadržala česká polícia, sa pokúšal o podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD.

  Česká polícia prekazila plánovaný podpaľačský útok na autobusy pražskej MHD

  Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby.

  Polícia zadržala podozrivého muža, bezpečnostné opatrenia zostávajú

  Poznáme prvé neoficiálne výsledky eurovolieb. Hovoria o víťazstve tejto strany

  Vo veku 90 rokov zomrel pri havárii lietadla Bill Anders, astronaut z Apolla 8

  Dopravu na trati po nehode v Pardubiciach sčasti obnovili. Diaľkové spoje však môžu meškať

  Antikoncepčný gél pre mužov je rýchlejší a účinnejší ako iné spôsoby prevencie