Viac

  Masívny prechod na elektromobily nie je pre Európu voľbou, ale nevyhnutnosťou, tvrdia automobilky

  Masívny prechod na elektromobily nie je v súvislosti so snahou rapídne znížiť emisie CO2 osobných ako aj nákladných áut voľbou ale nevyhnutnosťou. Jednoduché stanovenie ambicióznych cieľov v oblasti elektrifikácie bez vytvorenia rovnako ambicióznych podmienok na ich realizáciu však nie je rozumnou stratégiou. Takýto odkaz posielajú kompetentným európske automobilky.

  --- Reklama ---

  „Starý kontinent musí urobiť oveľa viac, aby rozvinul svoj priemysel elektrických vozidiel. Ešte naliehavejšie je to v súvislosti s blížiacimi sa eurovoľbami,“ zdôraznilo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Celý sektor sa zaviazal investovať do roku 2030 do elektrifikácie 250 miliárd eur, čo je viac ako HDP niekoľkých členských štátov dohromady.

  Revolúcia v oblasti elektromobility však podľa združenia znamená oveľa viac, než len nahradenie jednej technológie hnacieho ústrojenstva inou. „Vyžaduje si to tímovú spoluprácu. A to je náročné,“ skonštatovalo. ACEA poukázalo na problematiku nabíjacej infraštruktúry. Podľa jej odhadov bude do roku 2030 nutné vybudovať v Európe 8,8 milióna nabíjacích miest, čo si vyžaduje výrazné zrýchlenie aktuálneho tempa.

  Nabíjacie stanice pre elektromobilyZdroj: Pexels

  Európa musí taktiež prijať vhodné stimuly, ktoré podnietia jej obyvateľov k prechodu na elektrické vozidlá. Aktuálne majú túto právomoc jednotlivé štáty, podporné opatrenia sú rôzne, a tým sa prehlbujú vzájomné rozdiely a sťažuje sa dobiehanie bohatších krajín tými chudobnejšími, ktoré si nemôžu dovoliť zvýšený tlak na verejné rozpočty. Faktom taktiež je, že výroba elektromobilov v Európe stojí viac ako modelov so spaľovacími motormi alebo elektromobilov dovážaných z iných regiónov.

  --- Reklama ---

  Kompetentní musia podľa združenia lepšie podporovať cenovo dostupnú výrobu, a to prostredníctvom zníženia vysokých nákladov na výrobu batérií, vysokých cien energií, ako aj zabezpečením prístupu ku kritickým surovinám. „Cenová dostupnosť elektromobilov je nepochybne problémom pre výrobcov automobilov aj spotrebiteľov,“ priznáva. Úspešný prechod na elektromobily si vyžaduje rozsiahlu infraštruktúru, silnú podporu trhu a konkurencieschopné a cenovo dostupné výrobné podmienky v Európe.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov

  Viacero štátnych nemocníc získa vyše 27 miliónov na investičné projekty