Viac

  Najdlhšie treba pracovať na byt v Bratislave. Na dvojizbák je potrebných desať ročných platov

  Najdlhšie treba pracovať na byt v Bratislave, na dvojizbák treba desať ročných platov. Vyplýva to z aktuálnej správy investičnej platformy Portu. Podľa nej nižšie ceny nehnuteľností a vyššie priemerné mzdy čiastočne zlepšili dostupnosť bývania. Stále však treba počítať s tým, že šetrenie môže trvať dlhé roky. „Najjednoduchšie sa odkladá deťom, keďže tie môžu ťažiť z dlhého investičného horizontu,“ uvádza spoločnosť.

  --- Reklama ---

  Zarobiť si na nový byt je najväčšou výzvou v Bratislave a jej okolí – a to aj napriek tomu, že hlavné mesto ponúka najvyššie mzdy. „Vysoké ceny nehnuteľností totiž spôsobujú, že práve tu treba na priemerný byt robiť najdlhšie – v prípade dvojizbáku s rozlohou 55 metrov štvorcových až 9,6 roka,“ konštatuje spoločnosť. Pri trojizbovom byte s výmerou 76 metrov štvorcových by bolo potrebné odpracovať v priemere 13,3 roka. V krajoch, kde sú platy výrazne nižšie než v Bratislave, je situácia lepšia.

  „Hoci nominálne mzdy rastú a nehnuteľnosti v ostatnom období zlacňujú, čo potvrdil aj Štatistickým úradom zverejnený pokles cien bývania medziročne o 2,8 percenta, pre mnohých ľudí nie je reálne na nový byt našetriť za krátky čas. A to ani v prípade, ak si naň plánujú zobrať úver,“ priblížil analytik investičnej platformy Portu Marek Malina. Podľa neho treba totiž počítať s tým, že pri hypotéke by stále mali mať k dispozícii minimálne 20 percent kúpnej ceny.

  Zdroj: TASR - Pavol Zachar

  Najdrahšie nehnuteľnosti sú podľa spoločnosti v Bratislavskom kraji s cenou 3 087 eur za meter štvorcový, kým hrubá mzda predstavuje 1 897 eur mesačne. „Za rok priemerná cena jedného štvorcového metra klesla pomaly o stovku a priemerné platy stúpli v tomto kraji o takmer dvesto eur,“ konštatuje spoločnosť s tým, že aj tak treba v priemere na trojizbák odrobiť vyše 13 rokov. Najmenej, vyše osem rokov, je to Trenčianskom kraji, podobne sú na tom aj Nitriansky a Banskobystrický kraj.

  --- Reklama ---

  „K zaujímavému fenoménu došlo v Trnavskom a Žilinskom kraji. Tu sa priemerné ceny nehnuteľností a mzdy pohli tak, že v oboch treba na štandardný byt pracovať prakticky rovnako dlho, rozdiel je iba pol dňa,“ dodáva Marek Malina s tým, že nízka dostupnosť bývania spôsobuje problémy najmä mladým ľuďom. Podľa štatistík Eurostatu až 68,6 percent mladých vo veku 18 až 34 rokov žije na Slovensku so svojimi rodičmi.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Politológ Koziak: Čaputová zastávala prezidentský úrad dôstojne. Nenechala sa zatiahnuť do nechutných zápasov

  Zamestnávatelia môžu spracovávať PN-ky svojich zamestnancov rýchlejšie a jednoduchšie

  Vlaky na Slovensku v pondelok priebežne meškali desiatky minút aj viac ako hodinu. Na niektorých úsekoch išli za odrieknuté iné spoje alebo autobusy.

  Železničná spoločnosť Slovensko nasadzuje ďalšie telové kamery pre vlakvedúcich. Zvyšujú bezpečnosť vo vlakoch

  V Bratislave sa 18. júna bude konať pochod za slobodu a demokraciu

  Mestské kúpaliská v Bratislave sú pripravené. Päť z nich otvára sezónu už zajtra

  Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

  Medzinárodné novinárske organizácie vyzývajú na stiahnutie návrhu zákona na zrušenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

  Ďalšia známa tvár sa vytratí zo slovenských obrazoviek. RTVS opúšťa tento moderátor

  Ďalšie napadnutie medveďa na Slovensku

  V Tatranskej Štrbe a na Štrbskom Plese evidujú zvýšený pohyb medveďov