Viac

  Slovensko vyšle do vesmíru svoju ďalšiu družicu. Odštartuje už čoskoro

  Štvrtá slovenská družica GRBBeta sa čoskoro vydá na obežnú dráhu. Do vesmíru ju vynesie raketa Ariane 6, ktorej štart je naplánovaný na 9. júla z európskeho kozmodrómu vo Francúzskej Guyane. TASR o tom informoval Matúš Toderiška zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.

  --- Reklama ---

  GRBBeta je priamym nástupcom družice GRBAlpha, ktorá zaznamenala gama záblesky z hlbokého vesmíru. Cieľom misie je pokračovať v detekcii gama zábleskov. Okrem vedeckých aktivít bude slovenská družica poskytovať aj služby rádioamatérom.

  „GRBBeta je kolaboratívny projekt, ktorý zahŕňa rôzne technologické inovácie od rôznych partnerov,“ uviedol Jakub Kapuš, šéf spoločnosti Spacemanic, ktorá je podľa Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity hlavným dodávateľom satelitu.

  Slovensko vyšle do vesmíru družicu
  TASR

  „Nemôžeme sa dočkať štartu a dúfame, že sa GRBBeta bezpečne dostane na obežnú dráhu, kde bude môcť nadviazať na prácu svojho predchodcu a vydláždiť cestu pre ďalšie obdobné misie,” dodal líder projektu na Leteckej fakulte Technickej univerzite v Košiciach Peter Hanák.

  --- Reklama ---

  Projekt realizuje Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach, spolu s medzinárodnými partnermi a s finančnou podporou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum