Viac

  Úrad verejného zdravotníctva SR dáva rady ohľadom kúpania v jazerách či na kúpaliskách. Na toto pozor

  Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prináša rady pre bezpečné kúpanie v jazerách či bazénoch. Ako úrad upozorňuje, kúpanie a pobyt na kúpaliskách je ideálny pre zdravé osoby s neporušenou pokožkou, pretože rôzne rany sú vstupnou bránou pre infekcie. Pred návštevou kúpaliska je vhodné informovať sa o ich aktuálnom stave. Úrad odporúča navštevovať oficiálne prevádzkované kúpaliská a vodné plochy, ktorých kvalita je monitorovaná úradmi verejného zdravotníctva.

  --- Reklama ---

  V prípade návštevy kúpaliska s deťmi, nesmú byť bez dozoru dospelej osoby. „Dodržiavajte aj zásady správania sa na kúpaliskách a tiež pokyny prevádzkovateľov i výstražné upozornenia v blízkosti prírodných vodných plôch,“ radí úrad.

  Pre ochranu svojho zdravia je vhodné všímať si svoje okolie vrátane výskytu príznakov ochorenia u iných návštevníkov. Odstup si treba držať od ľudí s príznakmi respiračného ochorenia, či podozrivou vyrážkou na tele. „Po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte, najmä deti prezlečte do suchého oblečenia a plavky vyplákajte v studenej vode,“ odporúča ÚVZ SR.

  rady ohľadom kúpania
  TASR

  V prípade kúpania sa na prírodných vodných plochách úrad neodporúča vstupovať do neznámej stojatej či tečúcej vody. Neodporúča sa kúpať sa vo vode, ktorá pôsobí odpudivo, či už svojou farbou, zákalom, priehľadnosťou alebo zápachom. Nebezpečné môže byť tiež kúpanie v zelenej vode, kde sú premnožené riasy a sinice či vo vode, v ktorej je nahromadený odpad.

  --- Reklama ---

  Zle skončiť môže aj preceňovanie vlastných plaveckých schopností, preto úrad odporúča v hlbokej vode používať nafukovacie plavecké bójky. Do vody treba vstupovať postupne, aby neprišlo k prudkému ochladeniu organizmu. V prípade umelých kúpalísk je nutné pred každým vstupom do vody použiť sprchu a prejsť brodiskom. Rovnako je potrebné si všímať farbu vody, zákal či zápach a plávajúce nečistoty na hladine.

  rady ohľadom kúpania
  TASR

  ÚVZ SR upozorňuje, že v prípade nekvalitnej prevádzky kúpaliska môže kúpanie spôsobiť zdravotné problémy. „Nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky, alebo ak sú steny a dno bazéna poškodené,“ upozornil úrad a dodal, že do bazénov nesmú vstupovať ľudia s prenosnými ochoreniami. Úrad upozorňuje aj na skákanie do vody tam, kde je to zakázané, pretože človek môže ublížiť nielen sebe, ale aj iným.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum