Viac

  Máš domáceho miláčika? Na toto si treba dávať počas leta veľký pozor

  Domáci miláčikovia by sa v lete nemali strihať či holiť. Srsť zvierať je totiž účinná bariéra medzi slnkom, teplom a kožou. Na sociálnej sieti to uviedlo občianske združenie Sloboda zvierat v súvislosti s horúcimi dňami.

  --- Reklama ---

  Pes musí mať podľa združenia nepretržite dostatok čistej vody. Tú odporúča nosiť v horúčavách aj na výlety či dlhšie prechádzky. Ak zviera nemá možnosť schovať sa do tieňa, môže to spôsobiť nebezpečné prehriatie organizmu. „Vetrajte neskoro večer, v noci a ráno. Počas horúčav nechajte okná a dvere na vašom byte či dome zatvorené,” uviedla Sloboda zvierat.

  Upozorňuje aj na nebezpečenstvo, ktoré hrozí zvieratám zatvoreným v aute. K prehriatiu môže prísť taktiež v koterci, z ktorého na slnku niet úniku.

  Tréning či beh sú podľa združenia počas horúčav príliš rizikové. Neodporúčajú ani chôdzu po slnkom rozpálených spevnených plochách. Riziko prehriatia a kolapsu zvyšujú vysoká nadváha a obezita.

  --- Reklama ---
  máš domáceho miláčika
  Shutterstock

  „Príliš úzky náhubok spôsobí, že pes sa nedokáže ochladzovať dýchaním. Je potrebné, aby dokázal úplne otvoriť papuľku,” skonštatovala Sloboda zvierat. Zároveň neodporúča ani chirurgické odrezanie uší. Veľké uši znamenajú väčšiu chladiacu plochu. V ušiach sú drobné cievky, vďaka ktorým sa zviera rýchlejšie dokáže ochladiť, tvrdí.

  „V špecializovaných predajniach a eshopoch je na výber množstvo chladiacich podložiek či iných pomôcok. Ak máte záhradu, môžete pre psa zakúpiť ochladzovací bazén. Pretretie zvieraťa mokrým uterákom mu môže tiež v horúčave uľaviť,” priblížilo združenie.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum