Viac

  Slovensko sa blíži k stopercentnú využitiu starých eurofondov. Má to však háčik

  Slovensko využilo z prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 takmer 14 mld. eur a priblížilo sa tak k vyčerpaniu celkového záväzku 10 operačných programov. To, koľko peňazí zo starých eurofondov napokon reálne použijeme, prípadne, koľko prepadne, sa ukáže po domácom uzavretí výdavkov a najmä po konečnom vyúčtovaní v Európskej komisii. Ministerstvo financií SR ako certifikačný orgán informovalo, že čerpanie zdrojov EÚ k 29. februáru dosiahlo 13,92 mld. eur, čo je 96,01 % z alokácie desiatich programov 14,5 mld. eur.

  --- Reklama ---

  Pre vyčerpanie celkovej alokácie zostáva predložiť na Európsku komisiu v roku 2024 oprávnené výdavky v minimálnej výške 1,96 mld. eur. Tieto údaje nezahŕňajú Program rozvoja vidieka, ktorý po predĺžení programového obdobia o dva roky do konca roka 2022 možno využívať až do záveru roka 2025.

  Ku koncu roka 2023 sa skončilo oprávnené obdobie 2014 – 2020 pre desať programov, prijímatelia eurozdrojov na svoje projekty museli dovtedy uhradiť výdavky dodávateľom. „V roku 2024 naďalej pokračuje proces spracovávania týchto výdavkov na rôznych úrovniach,“ uviedlo ministerstvo financií.

  Slovensko sa blíži k stopercentnú využitiu starých eurofondov
  Shutterstock

  Predĺžená lehota

  Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 29. februára 2024 a národnej legislatívy bude prebiehať deklarovanie výdavkov na Európsku komisiu prioritne v tomto roku, pričom lehotu predĺžila až do 31. júla 2025.

  --- Reklama ---

  „Predbežná úroveň dosiahnutého čerpania bude známa po predložení posledných výdavkov na Ministerstvo financií SR v stanovených termínoch. Finálna úroveň čerpania bude známa po uzatvorení programového obdobia na základe predloženia záverečných účtov, ktoré budú predložené Európskej komisii najneskôr do 15. februára 2026,“ vysvetlil rezort financií.

  Slovensko získalo v roku 2021 prostriedky z iniciatívy REACT-EU, ktoré Európska komisia vyčlenila na podporu eliminovania dopadov pandémie. Celková dodatočná alokácia REACT-EU pre SR dosiahla vyše 722 mil. eur. K 29. februáru tohto roka boli schválené prostriedky zo zdrojov EÚ vo výške takmer 595 mil. eur, čo je čerpanie na úrovni cez 82 % pridelenej sumy. Európska komisia v rámci schválených flexibilít tiež umožnila presunutie nevyužitých zdrojov eurofondov na financovanie riešenia vplyvov krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine (FAST CARE), a to v troch operačných programoch s celkovou presunutou alokáciou zhruba 340 mil. eur. Čerpanie týchto prostriedkov ku koncu februára dosiahlo skoro 280 mil. eur, teda viac ako 82 %.

  Slovensko sa blíži k stopercentnú využitiu starých eurofondov
  Shutterstock

  Čerpanie nevyčerpaných zdrojov

  Európska komisia v marci 2023 zmenou kohéznej legislatívy schválila aj iniciatívu SAFE, tá umožňuje využitie nevyčerpaných eurozdrojov programového obdobia 2014 – 2020 na kompenzovanie zvýšených nákladov na dodávku plynu, prípadne elektriny najmä pre zraniteľné domácnosti. Jej cieľom je pomôcť prekryť náklady na spotrebu energie dodávateľom kompenzáciou rozdielu medzi trhovou hodnotou a limitom určeným vládou SR.

  Na opatrenia SAFE sa predbežne vyčlenili prostriedky z operačných programov Integrovaná infraštruktúra, Kvalita životného prostredia a z Integrovaného regionálneho operačného programu v objeme 1,03 mld. eur. K 29. februáru boli uhradené prostriedky EÚ v rámci programu Integrovaná infraštruktúra vo výške 500 mil. eur, čo predstavuje čerpanie nad 48 % z celkovej vyčlenenej sumy na tento účel.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur