Viac

    Slovensko sa blíži k stopercentnú využitiu starých eurofondov. Má to však háčik

    Slovensko využilo z prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020 takmer 14 mld. eur a priblížilo sa tak k vyčerpaniu celkového záväzku 10 operačných programov. To, koľko peňazí zo starých eurofondov napokon reálne použijeme, prípadne, koľko prepadne, sa ukáže po domácom uzavretí výdavkov a najmä po konečnom vyúčtovaní v Európskej komisii. Ministerstvo financií SR ako certifikačný orgán informovalo, že čerpanie zdrojov EÚ k 29. februáru dosiahlo 13,92 mld. eur, čo je 96,01 % z alokácie desiatich programov 14,5 mld. eur.

    --- Reklama ---

    Pre vyčerpanie celkovej alokácie zostáva predložiť na Európsku komisiu v roku 2024 oprávnené výdavky v minimálnej výške 1,96 mld. eur. Tieto údaje nezahŕňajú Program rozvoja vidieka, ktorý po predĺžení programového obdobia o dva roky do konca roka 2022 možno využívať až do záveru roka 2025.

    Ku koncu roka 2023 sa skončilo oprávnené obdobie 2014 – 2020 pre desať programov, prijímatelia eurozdrojov na svoje projekty museli dovtedy uhradiť výdavky dodávateľom. „V roku 2024 naďalej pokračuje proces spracovávania týchto výdavkov na rôznych úrovniach,“ uviedlo ministerstvo financií.

    Slovensko sa blíži k stopercentnú využitiu starých eurofondov
    Shutterstock

    Predĺžená lehota

    Podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ z 29. februára 2024 a národnej legislatívy bude prebiehať deklarovanie výdavkov na Európsku komisiu prioritne v tomto roku, pričom lehotu predĺžila až do 31. júla 2025.

    --- Reklama ---

    „Predbežná úroveň dosiahnutého čerpania bude známa po predložení posledných výdavkov na Ministerstvo financií SR v stanovených termínoch. Finálna úroveň čerpania bude známa po uzatvorení programového obdobia na základe predloženia záverečných účtov, ktoré budú predložené Európskej komisii najneskôr do 15. februára 2026,“ vysvetlil rezort financií.

    Slovensko získalo v roku 2021 prostriedky z iniciatívy REACT-EU, ktoré Európska komisia vyčlenila na podporu eliminovania dopadov pandémie. Celková dodatočná alokácia REACT-EU pre SR dosiahla vyše 722 mil. eur. K 29. februáru tohto roka boli schválené prostriedky zo zdrojov EÚ vo výške takmer 595 mil. eur, čo je čerpanie na úrovni cez 82 % pridelenej sumy. Európska komisia v rámci schválených flexibilít tiež umožnila presunutie nevyužitých zdrojov eurofondov na financovanie riešenia vplyvov krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine (FAST CARE), a to v troch operačných programoch s celkovou presunutou alokáciou zhruba 340 mil. eur. Čerpanie týchto prostriedkov ku koncu februára dosiahlo skoro 280 mil. eur, teda viac ako 82 %.

    Slovensko sa blíži k stopercentnú využitiu starých eurofondov
    Shutterstock

    Čerpanie nevyčerpaných zdrojov

    Európska komisia v marci 2023 zmenou kohéznej legislatívy schválila aj iniciatívu SAFE, tá umožňuje využitie nevyčerpaných eurozdrojov programového obdobia 2014 – 2020 na kompenzovanie zvýšených nákladov na dodávku plynu, prípadne elektriny najmä pre zraniteľné domácnosti. Jej cieľom je pomôcť prekryť náklady na spotrebu energie dodávateľom kompenzáciou rozdielu medzi trhovou hodnotou a limitom určeným vládou SR.

    Na opatrenia SAFE sa predbežne vyčlenili prostriedky z operačných programov Integrovaná infraštruktúra, Kvalita životného prostredia a z Integrovaného regionálneho operačného programu v objeme 1,03 mld. eur. K 29. februáru boli uhradené prostriedky EÚ v rámci programu Integrovaná infraštruktúra vo výške 500 mil. eur, čo predstavuje čerpanie nad 48 % z celkovej vyčlenenej sumy na tento účel.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    rady ohľadom kúpania

    Väčšina umelých i prírodných kúpalísk na Slovensku je v prevádzke. Kde sa neodporúča kúpanie?

    Súd v Trnave rozhodol. Juraj Csiffary bude vyšetrovaný vo väzbe za vraždu 31-ročnej Cynthie

    Zdanenie obchodných reťazcov by spôsobilo skokové zdraženie potravín, upozorňuje aliancia moderného obchodu

    2023 bude najteplejším

    Dnes bude na Slovensku jasno až polojasno, s teplotami do 32 stupňov Celzia

    Po tejto pracovnej pozícii je na Slovensku veľký dopyt. Najšikovnejší zarobia mesačne aj 1 700 eur

    Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR dosiahla v roku 2023 hodnotu 1430 eur. Medziročne sa zvýšila o 9,7 %.

    Zavádzanie nových selektívnych daní nie je udržateľným spôsobom na riešenie deficitu, hovorí RÚZ

    ŠÚKL sťahuje z trhu jednu šaržu lieku na liečbu hyperkinetickej poruchy

    Manželka s ním odmietla piť, hodil po nej sekeru

    Jeden Slovák vypije ročne priemerne 10,5 litra čistého alkoholu. Z nového prieskumu WHO vyplývajú hrozivé údaje