Viac

  Kaliňák plánuje otvoriť diskusiu k obrannej dohode s USA. Dôvodom je nová analýza zmluvy

  Minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD) avizuje na základe vypracovanej analýzy otvorenie diskusie k niektorým častiam obrannej dohody s USA. Opozičný poslanec parlamentu Branislav Gröhling (SaS) hovoril v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy o zmene rétoriky Smeru-SD.

  --- Reklama ---

  „Zmluva nám príde v niektorých častiach nevyvážená a radi by sme rokovali, lebo len vyvážené zmluvy vedia fungovať,” povedal minister. Minulý týždeň bola podľa jeho slov vypracovaná analýza, ktorá identifikovala niekoľko častí, ktoré treba prediskutovať. Priblížil, že ide o oblasti vzájomných vzťahov, súhlasov a oznamovacích povinností. Podotkol, že zmluvu možno vypovedať až po desiatich rokoch. Gröhling poukázal na to, že predstavitelia Smeru-SD hovorili pred voľbami o rušení zmluvy či referende.

  Kaliňák v relácii kritizoval aj pozastavenie medzivládnych konzultácií z českej strany pre rozdielne názory oboch vlád na vojnu na Ukrajine. K ochladeniu alebo otepleniu vzťahov medzi dvomi krajinami by malo podľa neho dochádzať len na základe bilaterálnych záležitostí. Hovorí o zásahu do blížiacich sa volieb. Česi podľa Gröhlinga už skôr dávali najavo, že sa im nepáči slovenské „laškovanie s ruským režimom„.

  Kaliňák plánuje diskusiu k obrannej dohode s USA
  TASR – Martin Baumann

  Podľa Kaliňáka je pohľad na vojnu nesprávny

  Militantný pohľad na vojnu na Ukrajine je podľa ministra obrany nesprávny. Stretnutie šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára (Smer-SD) s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v Turecku mala podľa Kaliňáka iniciovať ruská strana. Zopakoval, že Rusko napadnutím Ukrajiny porušilo medzinárodné právo, hovorí však o sérii chýb zo strany EÚ. „Treba jednoznačne povedať, že Rusko je agresor, má sa zbaliť a odísť preč,” reagoval Gröhling.

  --- Reklama ---

  Kaliňák avizoval, že do konca marca by mohla byť pripravená zmluva na nový systém protivzdušnej obrany. Opätovne kritizoval presun systému S-300 na Ukrajinu. Podľa Gröhlinga bol však tento systém protivzdušnej obrany v našich podmienkach už nepoužiteľný.

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur

  Pre ochranu detí v digitálnom priestore vznikne Centrum bezpečného internetu a okrem iného bude pripravený návrh pre úpravu liniek pomoci.

  Vznikne centrum určené na ochranu detí na internete

  Polícia obvinila 42-ročného muža z prečinu útoku na verejného činiteľa. Zavolal na tiesňovú linku a vyhrážal sa policajtovi zabitím.

  Muž sa na tiesňovej linke vyhrážal zabitím policajta: „Keby som mal nožík, zabijem ho na mieste!“

  Bratislavčan podával ľuďom opiáty, vytvoril u nich závislosť

  Rozsiahly požiar zasiahol v stredu chatrče v Stropkove v lokalite Za jarkom. Zhorelo deväť obydlí, v ktorých bývalo 46 obyvateľov.

  V osade v Stropkove horelo deväť chatrčí

  Americký prezident Biden a iracký premiér Súdání rokujú o stiahnutí vojenskej koalície vedenej Spojenými štátmi z Iraku.

  Biden a iracký premiér budú rokovať o stiahnutí koalície vedenej USA z Iraku

  Juraj Slafkovský síce v ostatných troch zápasoch zámorskej NHL nebodoval, stále má šancu dostať sa na hranicu 20 gólov a 50 bodov v sezóne.

  Kapitán Montrealu vidí Slafkovského v budúcnosti ako jedného z najlepších krídelníkov v NHL

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň. Informoval o tom Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika.

  Podpora autoritárskych strán dosahuje v Európe rekordne najvyššiu úroveň