Viac

  Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v Európskej únii

  Slovensko má najvyšší podiel poberateľov dôchodkov v Európskej únií (EÚ). V rámci rebríčka krajín EÚ sme sa umiestnili na prvom mieste s najvyšším podielom poberateľov dôchodkov. Podľa aktuálnych údajov európskeho štatistického úradu Eurostat, každý tretí obyvateľ Slovenska, čo predstavuje 33,2 % populácie, poberá od štátu nejaký druh dôchodku. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria 8,6 % HDP, čo je jedna z najnižších hodnôt v rámci EÚ.

  --- Reklama ---

  V rámci porovnania za rok 2021 sa Slovensko umiestnilo na 19. mieste z 27 krajín EÚ, pokiaľ ide o výdavky na dôchodky vzhľadom na hrubý domáci produkt. Priemer EÚ v tomto ukazovateli bol na úrovni 12,9 % HDP, pričom najvyššie podiely vykazovali Grécko (16,4 %), Taliansko (16,3 %), Rakúsko (15 %) a Francúzsko (14,9 %). Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú Írsko (4,5 %), Malta (6,4 %), Maďarsko (7 %) a Litva (7,1 %), ktoré vynakladajú na dôchodky najnižší podiel HDP. Porovnanie ukázalo, že výdavky na dôchodky v rámci celej EÚ v roku 2021 medziročne vzrástli o 2,8 %, avšak ekonomika EÚ rástla rýchlejšie, a preto pomer k HDP klesol z 13,6 % v roku 2020 na 12,9 % v roku 2021.

  Najväčšiu časť výdavkov tvorili starobné dôchodky (79,9 %), nasledované pozostalostnými dôchodkami (12 %) a invalidnými dôchodkami (7,9 %). Dôchodky v nezamestnanosti predstavovali len 0,2 % výdavkov. V rámci EÚ poberal aspoň jeden z typov dôchodkov každý štvrtý obyvateľ, čo predstavuje 27,2 % populácie. Okrem Slovenska, ktoré vedie s 33,2 %, vysoký podiel poberateľov dôchodkov mali aj Luxembursko, Litva a Estónsko (32 % až 33 %). Okolité krajiny ako Česko, Rakúsko a Poľsko mali podiely okolo 28 %, zatiaľ čo Maďarsko malo len 22 %. Najmenšie podiely poberateľov dôchodkov sú na Cypre (19 %), Malte (19,2 %) a v Španielsku (21,1 %).

  Zdroj: Shutterstock
  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum