Viac

  Machaj: Štát držia vo svojich rukách politici a oligarchovia, ktorí určujú budúcnosť Slovenska

  Od novembrovej revolúcie ubehlo 35 rokov a ukazuje sa, že štát držia vo svojich rukách politici a oligarchovia, ktorí určujú budúcnosť Slovenska. Uviedol to generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj v reakcii na schválenie zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR).

  --- Reklama ---

  Podľa neho je to čierny deň pre nezávislý verejnoprávny priestor, pre mediálny priestor a tiež pre občiansku spoločnosť. RTVS rešpektuje schválenie tohto zákona, no upozorňuje na riziká, ktoré sa spájajú s jeho uplatňovaním.

  Ako RTVS informovala, zákon dostatočne nerieši prechodné obdobie, v ktorom bude inštitúcia bez generálneho riaditeľa a kontrolného orgánu Rady STVR, pod vedením štatutára, ktorého právomoci budú obmedzené. „Je potrebné zdôrazniť, že zákon sa nezaoberá systémovým riešením procesov súvisiacich s prechodom na novú inštitúciu v oblasti administratívy, ekonomického a finančného riadenia, zmenu vizuálnej aj zvukovej identity inštitúcie a televíznych a rozhlasových programových služieb,“ upozorňuje RTVS s tým, že neurčenie presných procesov v rámci zmeny média v kombinácii s absenciou vedenia môže viesť k destabilizácii inštitúcie a môže to ohroziť výrobu a spomalenie fungovania spoločnosti.

  Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

  Nejasné sú podľa RTVS aj kompetencie a úlohy novovzniknutej Etickej komisie. „To dáva priestor pre obavy z možných zásahov tohto poradného orgánu Rady STVR do vysielania, dramaturgie a najmä nezávislosti verejnoprávnych médií. Schválená podoba nového zákona má množstvo nedostatkov, ktoré môžu mať negatívny dopad na poskytovanie služieb občanom zo strany verejnoprávnych médií v najbližších mesiacoch,“ uviedla RTVS a uzavrela s tým, že je stále považovaná za rešpektovanú inštitúciu, ktorá napĺňa parametre verejnoprávneho, nezávislého, informačného média, ako aj kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie.

  --- Reklama ---

  Verejnoprávne médium Rozhlas a televízia Slovenska nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Poslanci parlamentu vo štvrtok 20. júna odobrili vládny návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase z dielne ministerstva kultúry. Za hlasovalo 78 poslancov. Opozícia sa hlasovania nezúčastnila. Materiál deklaruje zámer vytvoriť novú inštitúciu, ktorá bude objektívne napĺňať verejnoprávny charakter vysielania.

  „Navrhované zmeny vyplývajú z negatívnych skúseností vyplývajúcich z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a komparácie skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí, predovšetkým v Európe,“ píše sa v ňom. Rovnako zdôrazňuje, že rozhlas a televízia sa formálne nerozdelia, no vytvoriť by sa mal priestor na samostatný rozvoj oboch. Návrh vstúpi do platnosti 1. júla 2024.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum