Viac

  Ministerstvo obrany: Do aktívnych záloh sa možno prihlásiť do 30. septembra

  Ministerstvo obrany (MO) SR spustilo prihlasovanie do aktívnych záloh pre rok 2025. Záujemcovia si môžu podať žiadosť do 30. septembra. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie MO SR. Ako pripomenul rezort, aktívne zálohy slúžia predovšetkým na prípravu pre prípadný výkon mimoriadnej služby a plnenie úloh ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí.

  --- Reklama ---

  „O zaradenie do aktívnych záloh môže požiadať vojak v zálohe, teda človek, ktorý už slúžil v Ozbrojených silách SR, absolvoval povinnú vojenskú službu, dobrovoľnú vojenskú prípravu alebo slúžil v niektorom z bezpečnostných zborov,“ pripomenul rezort. Informácie o podmienkach zaradenia do aktívnych záloh sú dostupné na stránke MO SR.

  Záujemcovia spĺňajúci zákonné kritériá sa môžu prihlásiť prostredníctvom ktorejkoľvek regrutačnej skupiny alebo elektronicky. Zároveň je možné prihlásiť sa aj prostredníctvom miest prvého kontaktu nachádzajúcich sa vo vybraných vojenských útvaroch v rámci SR.

  Námestie generála ViestaZdroj: TASR

  Príslušníci aktívnych záloh získajú okrem praktických skúseností z oblasti vojenského výcviku aj finančný benefit, tzv. motivačný príspevok vo výške 600 eur. „Tento príspevok je vyplatený jednorazovo každému, kto bol počas celého kalendárneho roka zaradený do aktívnych záloh a absolvoval minimálne 75 percent doby cvičenia alebo plnenia úloh ozbrojených síl,“ priblížil rezort. Po absolvovaní cvičenia alebo plnenia úloh sa vypláca aj pomerná časť hodnostného platu.

  --- Reklama ---

  Rezort obrany tiež nahrádza zamestnávateľom vojakov aktívnych záloh mzdové náklady za čas ich neprítomnosti, náhradu príjmov z podnikania samostatne zárobkovo činných osôb, ako aj zdravotné a sociálne odvody za čas cvičenia. Vojakom v aktívnej zálohe sa preplácajú cestovné náklady na cestu z miesta trvalého bydliska na území Slovenskej republiky do miesta výkonu cvičenia a späť. Cvičiacim vojakom v aktívnej zálohe je poskytnutý vojenský výstroj, stravovanie a ubytovanie počas cvičenia.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum