Viac

    Slováci odpracujú viac hodín, ako je priemer v rámci EÚ. Ktoré krajiny sú na tom najlepšie?

    Slováci odpracujú za týždeň viac hodín, ako je priemer v rámci Európskej únie. Podľa výsledkov Eurostatu v roku 2023 bol týždenný pracovný čas ľudí vo veku od 20 do 64 rokov v ich hlavnom zamestnaní v EÚ v priemere 36,1 hodiny.

    --- Reklama ---

    Najdlhší pracovný týždeň zaznamenali v Grécku (39,8 hodiny), Rumunsku (39,5), Poľsku (39,3) a Bulharsku (39,0). Naopak najkratšie pracovali počas týždňa zamestnanci v Holandsku (32,2 hodiny), za ktorým nasledovalo Rakúsko (33,6) a Nemecko (34,0). Na Slovensku predstavovala dĺžka pracovného v minulom roku v priemere 37,6 hodiny, čím sa radíme do polovice s vyšším množstvom odpracovaných hodín.

    Podľa Inštitútu sociálnej politiky (ISP) jedným z hlavných dôvodov, prečo je Slovensko nad priemerom EÚ v počte odpracovaných hodín za týždeň, je nízky pomer zamestnaných osôb na čiastočný pracovný úväzok.

    „Podľa online údajov Eurostatu pracovalo v roku 2023 na čiastočný pracovný úväzok iba 3,3 % zo všetkých zamestnaných osôb. Priemer Európskej únie bol 17,1 % a v Holandsku, kde je najnižší priemer počtu odpracovaných hodín, bolo až 38,7 % pracovníkov zamestnaných na čiastočný pracovný úväzok,“ uvádza tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

    --- Reklama ---

    Postupne to klesá

    Za posledných 20 rokov na Slovensku klesá trend v počte odpracovaných hodín. V roku 2003 bol priemer odpracovaných hodín za týždeň 40,6. O 10 rokov neskôr v roku 2013 to bolo o 1,1 hodiny menej a v roku 2023 ešte o 1,9 hodiny menej. Za 20 rokov tak na Slovensku klesol priemerný počet odpracovaných hodín za týždeň o 7,4 %. Pre porovnanie, v EÚ klesol tento ukazovateľ o 5,5 % z 38,2 hodiny na 36,1.

    Ľudia bez práce, ale aj zamestnaní budú mať možnosť získať finančnú podporu na vzdelávanie v rámci nového projektu Zručnosti pre trh práce.Zdroj: Shutterstock

    O pokles tohto ukazovateľa sa pričinil tlak zo strany zamestnancov na znižovanie počtu odpracovaných hodín, ktorý je spôsobený snahou dosiahnuť rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom. Ďalším dôvodom je podľa ISP pokles počtu odpracovaných hodín v profesiách, kde je zamestnaných najviac Slovákov.

    „Podľa Eurostatu je na Slovensku takmer 442-tisíc pracovníkov v službách a obchode a od roku 2013 im klesol priemerný počet odpracovaných hodín za týždeň z 40,3 na 37,5 v roku 2023. Špecialistov bolo minulý rok skoro 427-tisíc, za 10 rokov im klesol počet odpracovaných hodín o 2,4 na 36,9. Nad 400-tisíc bolo ešte technikov a odborných pracovníkov, im klesol počet odpracovaných hodín o 2,3 na 37,3,“ dopĺňa rezort práce.

    Najdlhší týždeň mali poľnohospodári, najkratší umelci a učitelia

    Minulý rok mali najdlhší pracovný týždeň v rámci EÚ najmä zamestnanci v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove (41,5 skutočného pracovného času), ťažbe a dobývaní (39,1) a stavebníctve (38,9). Naopak najkratší pracovný týždeň bol zaznamenaný v činnostiach domácností ako zamestnávateľov (26,7 hodín), vo vzdelávaní (31,9) a umení, zábave a rekreácii (33,0).

    „V odvetviach ako stavebníctvo alebo ubytovacie a stravovacie služby je bežná práca na zmeny, preto sa od zamestnancov často vyžaduje, aby denne pokryli viac hodín ako v ostatných odvetviach. Napríklad pri nepretržitej prevádzke je pri troch pracovných zmenách požadované, aby zamestnanci pokryli aspoň 8 hodín. Bežný je tiež nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a nadčasy,“ vysvetľuje tlačové oddelenie ministerstva práce.

    Vo vzdelávaní sú typické kratšie pracovné úväzky a dlhšie pracovné voľno počas letných prázdnin, čo znižuje ich priemerný odpracovaný čas. Zamestnanci verejnej správy majú podľa ISP fixne daný 37,5 hodinový pracovný týždeň a k bežnému počtu dní nároku na dovolenku ďalších 5 dní navyše, čo čiastočne znižuje ich týždenný priemer.

    Zdroj :
    SITA

    Autor

    Najnovšie články

    Súvisiace články

    V katastri obce Číž sa čelne zrazili dve osobné motorové vozidlá

    Prichádza zmena, ktorá nahnevá množstvo Slovákov. Týka sa plastových fliaš

    V Nízkych Tatrách sa činili záchranári. Zablúdili tam nemeckí turisti

    Pád auta v strmom lesnom poraste neprežila jedna osoba, dve sa zranili

    Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

    Druhá zahraničná cesta Pellegriniho viedla do Poľska

    Šimkovičová tvrdí, že za nízkou pôrodnosťou "bielej rasy" je "pretlak LGBTI".

    Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na ministerku Šimkovičovú pre podozrenie z rasizmu a antisemitizmu

    Prišla ti takáto SMS? Policajti upozorňujú na nový druh podvodu

    Slovenskí dôchodcovia majú opäť potvrdiť, že ešte žijú. Týka sa to tých s bydliskom mimo EÚ

    Spoločnosť spájajú Pellegrini a Čaputová, rozdeľujú Matovič a Fico, ukázal prieskum