Viac

  V máji zbankrotovalo 937 Slovákov. Najviac v tomto roku

  V máji tohto roku zbankrotovalo 937 občanov Slovenska. Ide o najvyšší počet osobných bankrotov v tomto roku. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o necelých 9 %, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom však nárast o takmer 10 %. Z dlhodobých štatistík vyplýva, že od roku 2006, keď na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, bolo do konca mája vyhlásených 81 275 osobných bankrotov.

  --- Reklama ---

  „V máji bol vyhlásený aj konkurz na majetok 114 ľudí s trvalým pobytom zapísaným na obecných, miestnych alebo mestských úradoch, respektíve na virtuálnych adresách, čo predstavuje 12 % z ich celkového počtu. Zároveň sme zaznamenali 13 bankrotujúcich manželských dvojíc, pričom jeden manželský pár zbankrotoval aj s dcérou, a ďalších 5 príbuzenských väzieb,“ uviedla hlavná analytička CRIF Jana Marková.

  Z celkového množstva osobných bankrotov bolo v máji aktuálneho roka 11 % vyhlásených na majetok fyzických osôb – podnikateľov a zvyšok na majetok nepodnikateľov. V máji súdy zároveň zrušili 826 konkurzov, ktoré boli vyhlásené v predchádzajúcich obdobiach. Z nich bolo 744 zrušených pre nedostatok majetku dlžníka a 82 konkurzov bolo zrušených po splnení konečného rozvrhu výťažku.

  Zdroj: Shutterstock

  Zo všetkých osobných bankrotov vyhlásených v piatom mesiaci roka 2024 ich pripadalo 592 na mužov a 345 na ženy. Najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov medzi mužmi boli tridsiatnici a medzi ženami štyridsiatničky. Najviac osobných bankrotov bolo pritom vyhlásených v Prešovskom a Košickom kraji, najmenej zase v Žilinskom a Bratislavskom kraji.

  --- Reklama ---

  CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Väčšina Slovákov má záujem o investovanie do kryptomien, ukázal prieskum

  Správa, ktorá nepoteší slovenských fajčiarov. Elektronické cigarety a nikotínové vrecúška budú drahšie

  Vo výrobnej hale v Sučanoch vypukol požiar, horí aj strecha

  Slováci nedôverujú médiám. Prieskum priniesol najhorší výsledok za 8 rokov

  Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo o šesť priečok

  Obrovské prekvapenie. Slovenskí futbalisti zdolali tretí najlepší tím na svete

  Policajt mimo služby začul dron a odhalil pašované cigarety

  Muž roky týral ženu v garáži, už je v rukách polície