Viac

  Rokovania na summite V4 v Prahe boli náročné

  Utorňajšie stretnutie predsedov vlád Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v rámci samitu Vyšehradskej skupiny v Prahe prinieslo dlhé, no veľmi otvorené a úprimné rokovanie. Takto zhodnotil schôdzku český premiér Petr Fiala. Na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že medzi lídrami kvarteta krajín existujú rozdiely, no súčasne i veci, na ktorých sa dokážu zhodnúť a má zmysel, aby „naše krajiny na nich spolupracovali“.

  --- Reklama ---

  „Čo sa týka Ukrajiny, zhodneme sa vo dvoch veciach – po prvé, že ruská agresia je hrubé porušenie medzinárodného práva a tento postoj zdieľajú všetky štyri krajiny, druhou vecou, na ktorej sa zhodneme, že Ukrajina potrebuje pomoc. Líšime sa v tom, aká forma pomoci to má byť a akú formu sú krajiny ochotné poskytovať. ČR a Poľsko sa podieľajú na vojenskej pomoci, čo je forma, ktorú SR a Maďarsko nepodporujú,“ povedal Fiala, ktorý chce, aby krajiny V4 spolupracovali vo viacerých oblastiach, napríklad v poľnohospodárstve a energetike.

  V podaní poľského premiéra Donalda Tuska v Lichtenštajnskom paláci na brehu Vltavy odznelo, že vyšehradská skupina má veľmi silné základy. „Jej základom bol odpor voči sovietskemu impériu a prítomnosti sovietskych vojakov v našich krajinách. Pamätáme si solidaritu medzi našimi krajinami. Spomeniem rok 1956 v Maďarsku či pražskú jar… Tieto hodnoty vytvorili vyšehradský formát. Záleží mi na tom. Chcel by som, aby sme si všetci pamätali, čo bolo základom V4,“ povedal Tusk.

  Stretnutie predsedov vlád Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska v rámci samitu V4 v Prahe prinieslo dlhé, otvorené a úprimné rokovanie.Zdroj: TASR

  Podľa Tuska majú štáty V4 rôzne prístupy, ale premiéri v utorok rokovali o tom, čo môžu urobiť pre Ukrajinu. „Počítam s tým, že po našej diskusii bude podpora Ukrajiny jednoznačnejšia.“ Tusk tiež pripomenul ďalšie spoločné záujmy krajín V4, napríklad zelenú dohodu, priemysel, poľnohospodárstvo či obchod. „V Bruseli by sme mali rokovať o tom, aby pomoc Ukrajine nespôsobovala stratu pre naše poľnohospodárstvo,“ podotkol. „Pre Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko bude lepšie, keď V4 bude solidárnejšia. Mali by sme pracovať, aby sme aspoň časť otázok mali v spoločnej agende. Po dnešku som však optimista,“ skonštatoval Tusk.

  --- Reklama ---

  Maďarský premiér Viktor Orbán sa na úvod pochválil tým, že v jeho podaní je to 52. samit, na ktorom sa zúčastnil. „Svet okolo nás sa mení. V čase, keď vznikla V4, v tom čase V3, sme sa chceli usadiť v západných štruktúrach,“ povedal Orbán a poznamenal, že krajiny V4 majú niektoré rozdiely, ktoré sa týkajú hlavne rusko-ukrajinskej vojny. „Ale aj tam máme niektoré spoločné postoje. Za Maďarsko môžem povedať, že nechceme mať spoločnú hranicu s Ruskom. Preto Ukrajine chceme pomáhať a budeme jej pomáhať. Neposielame zbrane na Ukrajinu. Poskytneme však všetku humanitárnu pomoc, výcvik lekárov pôsobiacich vo vojne, pomáhame utečencom či pri opravách energetickej infraštruktúry Ukrajiny,“ podotkol Orbán.

  Predseda slovenskej vlády Robert Fico vyhlásil, že „to bolo jedno z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4“. „Keď zrátate počet obyvateľov, ktoré reprezentujeme, tak sme niekde na úrovni 60 miliónov. Áno, máme na niektoré veci rozdielne názory. Neverím vo vojenské riešenie vojny na Ukrajine, verím v mierové riešenie. Ale o niekoľko rokov táto vojna skončí. Možno tu my ani nebudeme, ale formát V4 bude veľmi dôležitý,“ povedal Fico a pristavil sa tiež pri otázke rozšírenia Európskej únie. „Rozšírenie na 30 alebo 35 krajín bude mať dopad na rozpočet EÚ. Bude menej peňazí,“ poznamenal Fico.

  „Prejavila sa skúsenosť a schopnosť lídrov vidieť do budúcnosti. Vojna raz skončí a skončia aj rozdielne názory. V4 môže byť v nasledujúcom období mimoriadne dôležitým regionálnym formátom,“ zakončil Fico.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Pri elektronických testoch na vodičský preukaz je neúspešnosť Slovákov vyššia

  banka, výber z bankomatu, peniaze, mBank

  Klienti jednej z najväčších bánk na Slovensku si priplatia. Už čoskoro zmení svoj cenník poplatkov

  Na pozíciu eurokomisára vláda navrhne Maroša Šefčoviča

  Nemôžeme brať na ľahkú váhu, že nás niekto chce dostať z Európskej únie, hovorí Ódor

  Ministrovi práce a sociálnych vecí sa podarilo nájsť zdroje na zvýšenie dodatočného jednorazového príspevku pre všetkých dôchodcov.

  Dôchodcovia ocenili návrh SNS na prenos rekreačných poukazov seniorom

  Poznáme dôvod, prečo sa zrušil príspevok na zuby. Zdravotné poisťovne pripravujú nové benefity

  Väčšina Ukrajincov si myslí, že aj v prípade redukcie pomoci zo Západu, by krajina mala pokračovať v boji za oslobodenie okupovaných oblastí.

  Slováci v priebehu necelých dvoch dní vyzbierali viac ako milión eur na muníciu pre Ukrajinu

  Pod zámienkou investovania peňazí do kryptomien podvodníci pripravili poškodeného o viac ako 100-tisíc eur.

  Polícia vyšetruje kryptomenový podvod, poškodený prišiel o viac ako 100-tisíc eur