Viac

  Prvá zásielka z českej muničnej iniciatívy je už na Ukrajine

  Prvá zásielka munície z českej iniciatívy je už na Ukrajine. Na sociálnej sieti X to v utorok potvrdil český premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „Prvá zásielka munície z našej iniciatívy pred časom dorazila na Ukrajinu. Robíme, čo je potrebné,“ napísal predseda českej vlády. Množstvo odoslanej munície nespresnil.

  --- Reklama ---

  V máji uviedol, že do iniciatívy sa dosiaľ zapojilo 15 členských krajín EÚ a NATO, ktoré do nej prispeli celkovou čiastkou viac než 1,6 miliardy eur. Počas svojej aprílovej cesty do Spojených štátov povedal, že k Česku sa pripojilo celkovo asi 20 krajín, vďaka ktorým môže Kyjev aktuálne dostať 500.000 kusov delostreleckej munície a ďalšie dodávky budú nasledovať. Dodal, že „neexistuje dôvod“, prečo by ČR v rámci tohto projektu nemohla doručiť ďalší milión kusov počas nasledujúcich 12 mesiacov.

  Prvá zásielka munície z českej iniciatívy je už na Ukrajine. Na sociálnej sieti X to v utorok potvrdil český premiér Petr Fiala

  Česká republika sa svojou iniciatívou snaží urýchlene zohnať muníciu pre Ukrajinu z mimoeurópskych štátov, pričom na Západe hľadá spojencov na jej financovanie. S týmto návrhom prišiel Fiala na mimoriadnom summite EÚ v Bruseli začiatkom februára. Český prezident Petr Pavel neskôr na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v polovici februára informoval o možnosti zakúpiť v tretích krajinách 800.000 delostreleckých granátov pre Ukrajincov brániacich sa pred ruskou agresiou.

  Zdroj :
  TASR

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Takto vyzerala streľba na Donalda Trumpa. Útočník je mŕtvy, hlásia zranených

  Trapas amerického prezidenta. Biden na summite NATO predstavil Zelenského ako Putina

  Najdôveryhodnejším slovenským politikom je Pellegrini

  So slovenčinou sa dohovoríš aj v zahraničí. Študenti sa ju učia v týchto štátoch sveta

  Žena zahynula po útoku medveďa počas turistiky v rumunských Južných Karpatoch. Medveďa policajti zastrelili.

  V Karpatoch medveď zabil mladú ženu

  Slovenský prezident Peter Pellegrini uviedol, že Slovensko prispeje do balíka finančnej pomoci pre Ukrajinu.

  Pellegrini: Slovensko finančne podporí Ukrajinu

  Brazílska federálna polícia obvinila bývalého prezidenta Jaira Bolsonara z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna brazílskych realov.

  Brazílsky exprezident je obvinený z defraudácie šperkov v hodnote 6,8 milióna realov

  Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) ponúkol pomoc kyjevskej detskej nemocnici s umiestnením ťažko chorých detí.

  NÚDCH ponúkol pomoc zasiahnutej kyjevskej detskej nemocnici

  Rusko v pondelok vykonalo rozsiahly raketový útok na Ukrajinu. Terčom sa stalo aj hlavné mesto Kyjiv či Kryvyj Rih v Dnipropetrovskej oblasti.

  Ruský útok zasiahol najväčšiu detskú nemocnicu v Kyjive