Viac

  Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku za posledných päť rokov vzrástol o 32 %

  Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku za posledných päť rokov vzrástol o 32 %. Podľa najnovších údajov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pracovalo k aprílu tohto roku približne 105-tisíc ľudí zo zahraničia, čo predstavuje výrazný nárast oproti aprílu 2019. Najväčší prísun pracovných migrantov nastal po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá spustila vlnu imigrácie.

  --- Reklama ---

  „Asi 70 % z cudzincov pracujúcich na Slovensku pochádzalo z tretích krajín, čo je mimo Európskej únie (EÚ) a Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), pričom viac ako polovica z nich pochádza z Ukrajiny,“ uvádza sa v správe Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA). Najviac cudzincov, konkrétne 36,5 %, pracuje v pozícii operátorov a montérov strojov.

  Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku za posledných päť rokov vzrástol podľa najnovších údajov o 32 %.

  Viac ako 65 % pracujúcich cudzincov je zamestnaných na manuálnych pozíciách. Z pohľadu vzdelania má 65 % pracujúcich zo zahraničia najvyššie dosiahnuté vzdelanie stredoškolské, zatiaľ čo vysokoškolské vzdelanie dosahuje 22,2 % cudzincov. U žien je podiel vysokoškolsky vzdelaných o niečo vyšší a dosahuje 26,3 %.

  Parlament schválil legislatívu, ktorá zjednodušuje niektoré aspekty zamestnávania cudzincov. „Rozširujú sa možnosti získania modrej karty na účel vysokokvalifikovaného zamestnania a upravujú sa podmienky pre získanie dlhodobého pobytu. Navyše sa vypúšťa povinnosť preukazovať finančné zabezpečenie pobytu pri podaní žiadosti o povolenie na pobyt a zamestnanie,“ píše sa v legislatívnom zmenení. Na druhej strane sa prijali aj opatrenia na zníženie nelegálnej migrácie.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum