Viac

  Slovenské zdravotné poisťovne budú hradiť nové lieky, ktoré môžu zachrániť životy

  Dobrou správou pre diabetikov je, že zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia. „Kategorizačná komisia pre lieky na júnovom zasadnutí schválila rozšírenie indikačných kritérií u viacerých liekov a zároveň zaradila nový liek pre diabetikov,“ informovalo ministerstvo zdravotníctva.

  --- Reklama ---

  Už v septembri tak pribudne v zozname kategorizovaných liekov nový liek Rybelsus, ktorý obsahuje účinnú látku semaglutid. Rybelsus sú perorálne tablety určené na liečbu pacientov s diabetes mellitus 2. typu. Okrem pridania nového lieku boli schválené aj rozšírenia indikácií u už existujúcich liekov, ako je Jardiance (účinná látka empagliflozín) bude používaný aj na liečbu chronickej choroby obličiek.

  Liek Jakavi s účinnou látkou ruxolitinib bude indikovaný aj na liečbu imunologickej reakcie štepu proti hostiteľovi. Rinvoq s účinnou látkou upadacitinib bude používaný pre liečbu Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy.

  Dobrou správou pre diabetikov je, že zdravotné poisťovne budú od septembra hradiť nové lieky na cukrovku a ďalšie chronické ochorenia.
  Shutterstock

  Ministerstvo zdravotníctva zdôrazňuje, že kategorizácia liekov sa na Slovensku vykonáva s ohľadom na finančnú stabilitu systému. Prijaté rozhodnutia posilnia dostupnosť liečby pre pacientov s chronickými ochoreniami, pričom ich náklady budú znášať zdravotné poisťovne.

  --- Reklama ---

  „Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že ak má byť liek kategorizovaný, držiteľ registrácie lieku musí podať ministerstvu zdravotníctva žiadosť o zaradenie lieku do Zoznamu kategorizovaných liekov. Rozhodnutie o podaní žiadosti o kategorizáciu lieku a konkrétnej indikácie je totiž plne v kompetencii držiteľa registrácie,“ uviedlo ministerstvo. Po posúdení žiadosti sa návrh prerokuje na kategorizačnej komisii a v prípade splnenia zákonných podmienok môže ministerka rozhodnúť o zaradení lieku do zoznamu.

  Zdroj :
  SITA

  Autor

  Najnovšie články

  Súvisiace články

  Druhá zahraničná cesta prezidenta Petra Pellegriniho viedla do Poľska, kde ho dnes vo Varšave prijal poľský prezident Andrzej Duda.

  Prezident SR odsúdil streľbu na D. Trumpa a prerastanie násilia do politiky

  Po páde stanu na festivale Pohoda zasahovalo 30 hasičov

  Polícia začala pre pád stanu na festivale Pohoda trestné stíhanie

  Slovensko zažíva energetickú kalamitu. Bez prúdu je viac ako 10-tisíc domácností na celom území krajiny

  Pandemická skupina má o zdravotných predpisoch rokovať opäť v auguste

  Hygienickým požiadavkám na kúpanie nevyhoveli 4 vodné plochy a jedno kúpalisko

  Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 % z nich obmedzí najmä nákupy oblečenia. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.

  Slováci riešia obsah svojej poistky až, keď je neskoro

  podvodom vylákali takmer 30-tisíc eur

  Viac než polovica zamestnancov považuje možnosť pracovať z domu za samozrejmosť, ukázal prieskum